Adil Kullanım Kotası 2018’de Kalkıyor

adil kullanım kotası kalkıyor2016 yılının son günün bitmesine saatler kala Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan adil kullanım kotası olarak adlandırılan AKK’nın 2018 yılında kaldırılacağına dair açıklama da bulundu. Daha öncesinde BTK’da 31 Aralık 2018 günü adil kullanım kotasının kalkacağını söylemişti fakat Ahmet Arslan sadece 2018 yılını işaret etti.

adil kullanım kotasıAhmet Arslan‘ın açıklamasını detaylandıran BTK Başkanı Fatih Sayan, Twitter üzerinden paylaştığı Tweet ile sürecin nasıl işleyeceğine dair aşamaları paylaştı. Paylaşıma göre ilk olarak 1 Mart 2017 tarihinde mobil için bir düzenleme göreceğiz. Bu düzenleme mobilde ki asgari hız sınırını 128Kbit/s olarak belirleyecek.

Daha sonrasında 1 Mayıs 2017 tarihinde ise sabit genişbant(evlerimizde kullandığımız internet) kullanımına düzenleme gelecek. Bu düzenlemeye göre kota aşımında internet hızımıza göre uygun bir oranda hız düşümü uygulanacak ve ayrıca gece 02.00’dan sabah 08.00’a kadar yapılan kullanımların AKK’ye dahil olmayacağı belirtiliyor.

BTK Başkanı Fatih Sayan’ın açıklamasına göre 2018 sonu ile adil kullanım kotası uygulaması sona erecek.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x