Crysis Remastered İnceleme

Crytek tarafından geliştirilen ve 13 Kasım 2007’de çıkış yapan Crysis, aradan geçen yaklaşık 13 yılın ardından yeniden elden geçirilmiş bir şekilde Crysis Remastered adı altında tekrardan piyasaya sürüldü. Oyunu PlayStation 4 platformunda baştan sona oynamış, PC platformunda ise hatırı sayılır bir süre geçirmiş birisi olarak Crysis Remastered inceleme yazımda oyunun hikayesinden, oynanışından vs. bahsetmek yerine sizlere orijinal oyuna kıyasla ne gibi yenilikler getiriyor veya getiremiyor bunlardan bahsedeceğim çünkü görsel iyileştirmeler haricinde yeni bir içerik eklemiyor.

Yapılan Görsel İyileştirmeler Ne Kadar Fark Yaratıyor?

Crysis Remastered inceleme

Oyunun teknoloji fragmanını izlediğimizde yenilenmiş modellemeler, 8K çözünürlüğe kadar yükseltilmiş dokular, Ray Tracing(Işın İzleme) desteği gibi pek çok geliştirme yapıldığını gördüğümüzde ister istemez hepimiz sevindik fakat oyunu oynayınca gördüm ki bazı şeylerde güzel geliştirmeler görsem de genel anlamda değerlendirdiğimde 2007 yılında çıkış yapan orijinal yapıma kıyasla pek bir fark göremiyorsunuz hatta yeri geliyor bazı kaplamalar ve modellemeler yenilenmiş halinden daha iyi duruyor. Yani bir çok geliştirme sadece sözde kalıyor. Belki çok yüksek donanımlı bilgisayara sahip olan birisi 4K çözünürlükte uzaktan mesafe çiziminin sınırsız olduğu en yüksek ayar olan “CAN IT RUN CRYSIS?” seçeneğinde oyunu deneyimleme fırsatı bulacak ve orijinal oyun ile arasındaki farkı cidden hissedecek fakat bu deneyimi yaşayabilecek kişi sayısı genel kitleye kıyasla çok çok az.

Konsol Tarafı Nasıl?

PlayStaton 4 ve Xbox One’da 30 FPS çalışan yapım, PlayStation 4 Pro ve Xbox One X’te ise “Kalite” ve “Ray Tracing” modlarında 30 FPS, “Performans” moduna ise 60 FPS çalışıyor. “Ray Tracing” modunda yazılımsal olarak ışın izleme deneyimi, “Kalite” modunda en yüksek kalite, “Performans” modunda ise en yüksek kare/saniye oranı oyuncuya sunulmaya çalışılıyor fakat “Performans” modu pek iç açıcı değil çünkü vaat ettiği 60 FPS deneyimini doğru düzgün yaşatamıyor, çoğu zaman fps düşüşleri ile karşılaşıyoruz. Ayrıca PlayStation 4 konsolunda oyun her oto kayıt aldığında anlık donmalar yaşadım ve bu durum bir süreden sonra oldukça sinir bozucu bir hale geliyor.

Crysis Remastered 2020 Yılında Çıksa Da NPC’lerin Kafası 2007 Yılında Kalmış

Crysis Remastered inceleme

Az sayıda da olsa zaman zaman başarılı Remaster versiyonuna sahip yapımlar ile karşılaşıyoruz fakat Remaster kavramı günümüzde birçok oyun firması tarafından yanlış anlaşılmakta yada bazı şeyler işlerine gelmemekte çünkü birçok oyun firması oyundaki artık zamana yenik düşen şeyleri yenilemek yerine doku kalitesini yükseltiyor ve ufak çaplı cilalar atarak oyunun isminin sonuna “Remaster” kelimesini ekleyerek tekrardan oyunu piyasaya sürüyor. Oyuna ufak çaplı cilalar atıldığını gören oyuncularda haklı olarak tepki gösteriyorlar.

Crysis Remastered da bu durumdan muzdarip bir yapım olmuş. Oyunda sözde görsel iyileştirmelerin haricinde oynanış mekanikleri, animasyonlar gibi pek çok şey hala 2007 yılında kalmış, özelliklede yapay zeka. Evet, belki bazılarınız bu durumu oyunun orijinalliğini korumak olarak yorumlayabilir veya oyunu baştan sona tekrar yapmadıkları için bu durumun gayet normal olduğunu söyleyebilirsiniz fakat 2020 yılındayız ve yapay zeka gerçekten çok komik duruyor. Şahsen oyunun yapay zekasını baştan aşağı tekrar yazsınlar demiyorum fakat yapay zeka konusunda hiç mi bir gelişme hiç mi bir farklılık olmaz. Maalesef yapay zeka hala 2007 yılında kalmış.

Ayrıca oyunda 2007 yılındaki orijinal yapıma kıyasla Multiplayer modunun ve manuel kayıt sisteminin bulunmadığını belirteyim. Şahsen Multiplayer modunun çok rağbet görmeyeceği için eklenmemesini bir eksiklik olarak görmesem de manuel kayıt alınamaması büyük bir eksiklik.

Genel

Crysis Remastered inceleme

Crysis Remastered inceleme yazımı son birkaç cümle ile toparlayacak olursam Crysis Remastered’in maalesef gereken özenin gösterilmediği başarısız bir Remaster olduğunu söyleyebilirim. Eğer oyunun orijinal versiyonunu oynadıysanız bu yapımı deneyimlemeniz için pek fazla bir sebep yok fakat oyunu daha önce oynamadıysanız alıp deneyimleyebilirsiniz.

Crysis Remastered
ARTILAR
Bazı görsel iyileştirmelerin hakkını yememek gerek
Yazılımsal Ray Tracing Desteği(PS4 Pro/Xbox One X)
13 yılın ardından Nanosuit'i tekrar kuşanmak güzel bir nostalji yaşatıyor
Türkçe dublaj ve altyazı
EKSİLER
Gerekli özen gösterilmemiş
Yapay zeka oldukça kötü
Çok yüksek donanımlı bilgisayarınız yoksa ciddi anlamda farklılıklar göremiyorsunuz
Performans sorunları
Manuel save sistemi yok
Her oto kayıt alışında anlık donma yaşanıyor(PS4)
6.5
BAŞARISIZ BİR REMASTER
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x