Apple’ın Yeni Akıllı Hoparlörü: HomePod mini

Apple Homepod mini

Sosyal medya platformları üzerinden canlı olarak düzenlenen Apple etkinliğinde Apple’ın yeni akıllı hoparlörü HomePod mini resmi olarak tanıtıldı. HomePod mini, HomePod modeline göre daha ucuz ve daha küçük olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Tasarım

Apple Homepod mini

HomePod mini, küçük ve bombeli tasarımı sayesinde evin her yerine sığacak şekilde tasarlanmış. Ses geçişlerini engellemediği belirtilen dikişsiz örgü kumaş ile kaplanan cihazın üst kısmında arkadan aydınlatmalı dokunmatik bir yüzey bulunuyor. Bu yüzey ile kullanıcılara hızlı kontrol imkanı verilmiş.

Apple, HomePod’da kullandığı akustik ilkelerin aynısını bu hoparlöre de taşımış. Sürükleyici 360 derecelik bir ses deneyimi yaratmak için sesi cihazın altına ve dışarı doğru yönlendiriliyor.

Donanım

HomePod mini içerisinde Apple Watch SE ve Apple Watch Series 5 modellerinden aşina olduğumuz S5 işlemcisini barındırıyor. Hatırlayacağınız üzere Apple’ın ilk akıllı hoparlöründe iPhone modellerinde kullanılan A8 işlemcisi kullanıyordu. Yeni akıllı hoparlörde iPhone işlemcisi yerine akıllı saatlerde kullanılan bir işlemcinin kullanılması belki size pek mantıklı gelmeyebilir fakat teknoloji devi Apple, bu işlemci ile birlikte daha fazla verimlilik aldıklarını savunuyor.

HomePod mini sahip olduğu U1 yongası ile iPhone, Apple Watch ve AirPods gibi aynı ekosisteme sahip diğer Apple cihazlarıyla etkileşime girebiliyor. Bu etkileşim sayesinde telefonunuza gelen bir aramayı yanıtlama, Apple TV’nizi yönetme gibi pek çok işlevi gerçekleştirebilirsiniz. U1 yongası çok hassas konum takibinin yanı sıra cihazlar arasında yüksek hızlarda veri aktarımını da mümkün kılıyor.

Siri ve Intercom

Apple Homepod mini

Yıllar geçtikçe daha akıllı ve daha insansı hale gelen Apple’ın akıllı asistanı Siri, HomePod mini cihazının da bünyesine katılıyor. Siri entegrasyonu sayesinde birçok görevi sesli komut sistemi ile yaptırabilirsiniz. 3 farklı mikrofon üzerinden sesimizi aldığı belirtilen diğer detaylar arasında.

Intercom ile birlikte tüm HomePod mini cihazları birbiri ile etkileşime girebiliyor. Bu sayede başka bir odadaki cihaza seslenebilir ve o odada bulunan kişiden yanıt alabilirsiniz. Ayrıca Intercom sisteminin diğer Apple cihazlarıyla da çalıştığını belirtelim. Eve dönerken iPhone veya Apple Watch cihazlarından “Hey Siri , duyur , Eve giderken bir şey almamı ister misin?” diyerek evdeki aile üyeleriyle de etkileşime geçebilirsiniz.

Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple’ın yeni akıllı hoparlörü HomePod mini, 16 Kasım tarihinde 99 dolar fiyat etiketi ile seçili ülkelerde satışa çıkacak. Beyaz ve uzay grisi olmak üzere iki renk seçeneğine sahip olacak cihazın ön siparişleri 6 Kasım tarihinde başlayacak.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x
()
x