CS GO Başlatma Seçenekleri

cs go başlatma seçenekleri 2020
Bu makalemizde sizlere “CS GO Başlatma Seçenekleri” başlığı altında Counter-Strike: Global Offensive oyunu için faydalı olacak başlatma seçeneklerini derledik. CS GO başlatma seçenekleri hakkında bilgi vermeden önce 2 basit sorunun cevabını verelim.

Steam Başlatma Seçenekleri Nedir?

Başlatma seçenekleri, oyunu başlatırken belirli bir eylemi gerçekleştirmenizi veya bir ayarı zorlamanızı sağlar. Her başlatma seçeneği orta çizgi(-) ile başlar. Örneğin “-novid” komutu ile birlikte oyunun açılış sinematiğini atlayabilirsiniz. Sadece konsol komutları artı(+) işareti ile başlar. Örnek: +exec

Steam Başlatma Seçenekleri Nereden Ayarlanır?

steam başlatma seçenekleri nereden ayarlanır
4 aşamada Steam başlatma seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Aşamalar şu şekilde:

  1. Steam’i açın.
  2. Kütüphanenizden Counter-Strike: Global Offensive oyununu seçin.
  3. Sağ tıklayıp “Özellikler…” seçeneğine tıklayın.
  4. Açılan pencereden “BAŞLATMA SEÇENEKLERİNİ AYARLA…” butonuna tıklayarak başlatma seçenekleri penceresini açın.
  5. Son olarak istediğiniz başlatma seçeneklerini girip “TAMAM” butonuna tıklamanız gerekiyor. Başlatma seçenekleri arasında bir boşluk bırakmayı unutmayın.

Bu iki sorunun cevabını verdiğimize göre lafı daha fazla uzatmadan CS GO başlatma seçenekleri neler gelin hep birlikte bakalım.

CS GO Başlatma Seçenekleri

cs go başlatma seçenekleri 2020

-nojoy

Joystick desteğini kaldırır. Bu başlatma seçeneğinin performans üzerinde gözle görülür bir etkisi olup olmadığı tartışılsa da az bir miktarda olsa RAM kullanımını azaltıyor. Başlatma seçeneklerinizde durmasının herhangi bir sakıncası bulunmuyor.

-novid

Oyun açılırken karşınıza çıkan açılış sinematiğini atlamanızı sağlar. Ana menüye daha hızlı ulaşırsınız.

-high

CS GO için yüksek öncelik verir. Böylece daha fazla RAM, CPU ve GPU gibi kaynakları CS GO için kullanılmak üzere önceliklendirirsiniz. Oyunda takılmalar yaşıyorsanız etkisi olabilir.

-fullscreen

CS: GO’yu tam ekran modunda başlatır. Pencere modundayken bilgisayarınızın kaynakları başlatma çubuğu gibi Windows arayüzünün bileşenleri oluşturmak için kullanılır. Bundan dolayı oyunu tam ekran modunda oynamanız size FPS artışı sağlayacaktır.

-disable_d3d9ex

DirectX 9EX devre dışı bırakılır. Bu başlatma seçeneği çoğu oyuncuda FPS düşüşüne sebebiyet verdiği için tavsiye etmiyoruz fakat yinede DirectX 9EX kaynaklı bir performans sorunu yaşadığınıza inanıyorsanız bu komutu deneyebilirsiniz.

-r_emulate_g

CS: GO’nun OpenGL’yi taklit etmesini sağlar, herkes için olmasa da bazı oyuncular için FPS artışı sağlayabilir. Bu başlatma seçeneğinin sadece Windows kullananlar için geçerli olduğunu belirteyim.

-softparticlesdefaultoff

Parçacıkların yumuşatılmadan oluşturulmasını sağlar. FPS artışı sağlasa da görüntü kalitesinde ciddi düşüş sağlayabilir.

-forcenovsync

VSync seçeneğini devre dışı bırakır. VSync monitörünüzün yenileme hızı ile FPS değerinizi eşitleyip görüntülerde oluşacak yırtılmaları önlese de giriş gecikmesine sebep olduğundan dolayı tavsiye edilmez. Çoğu oyuncu zaten bu seçeneği devre dışı bıraksa da yapmayanlar için ekleme gereği duyduk.

+ fps_max 0

Başlatma seçeneği olarak kullanabileceğiniz bir konsol komutudur. Bu komut ile birlikte maksimum FPS sınırlandırılması kaldırılır. Birçok oyuncuda bu ayar kapalı konumda olsa da başlatma seçeneklerine eklemenizin herhangi bir zararı bulunmuyor.

-tickrate 128

Botlarla çevrimdışı oyun oynamak gibi kendi istemciniz üzerinden oluşturacağınız sunucuların tick rate değerini 128 olarak ayarlar.

+ r_dynamic 0

Dinamik aydınlatmayı devre dışı bırakır. FPS artışına sebep olabilir. Aslında bir konsol komutu olsa da başlatma seçeneği olarak çalışabilmekte. Bu komutun nasıl etki ettiğini merak ediyorsanız şu videoyu tıklayarak izleyebiliriniz.

-limitvsconst

Oyunun tepe noktası gölgelendiricilerini maksimum 256 ile sınırlandırır. FPS artışı sağlayabilir.

+ mat_disable_fancy_blending 1

Süslü harmanlamayı devre dışı bırakarak FPS artışına sebep olabilir. Bu komut aslında başlatma seçeneği olarak bilinen bir konsol komutudur. İsterseniz autoexec dosyanıza + işareti olmadan koyabilirsiniz.

+ mat_queue_mode 2

Materyal sistemi için eş zamanlı olan kuyruğu eş zamansız hale getirir. FPS artışı sağla da rekabetçi moduna girmeden önce test etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü bazı kullanıcılarda sorun çıkartabiliyor.

+ cl_forcepreload 1

Başlatma seçeneği olarak bilinen konsol komutudur. Haritayı belli zamanlarda yüklemek yerine önceden tamamını yükler. Örneğin mid kapısından lower tunnel bölgesine giriş yaptığınızda bu bölge önceden yüklenmemiş olduğundan dolayı o an yüklenir. Bu komut ile birlikte tüm haritayı, ses dosyalarını önceden yüklemiş olursunuz. FPS artışı sağlayan ve takılmaları azaltan bu komut RAM kullanımını arttırdığından dolayı yeterli RAM’e sahip olmayan kullanıcılar için önerilmez.

-refresh 144

Eğer 144hz bir monitörünüz varsa ve 144hz yenileme hızı aldığınızdan emin olmak istiyorsanız bu komutu kullanabilirsiniz. Eğer bu başlatma seçeneğini ekledikten sonra bile 144hz yenileme hızı almadığınızı düşünüyorsanız Windows grafik ayarlarından ekran yenileme sıklığını 144hz olarak ayarladığınızdan emin olun.

Önerilen CS GO Başlatma Seçenekleri 2020

Herkes İçin

-tickrate 128 +fps_max 0 -novid -nojoy

FPS Artışı Sağlamak İsteyenler İçin

+fps_max 0 -nojoy -high -fullscreen +mat_disable_fancy_blending 1 +cl_forcepreload 1 -limitvsconst -forcenovsync +r_dynamic 0

Yukarıdaki komutlar yeterince FPS artışı sağlamadıysa aşağıdaki komutları da ekleyebilirsiniz fakat test etmenizi öneriyoruz çünkü herkeste sağlıklı bir performans vermeyebiliyor. Özellikle -disable_d3d9ex başlatma seçeneği çoğu kullanıcıda fps düşüşüne sebep olabiliyor.

+mat_queue_mode 2 -disable_d3d9ex -r_emulate_g -softparticlesdefaultoff

Bu makalemizde sizler için “CS GO Başlatma Seçenekleri” başlığı altında önerilen CS GO başlatma seçenekleri 2020 ve dahası hakkında bilgi verdik. Önerdiğimiz CS GO başlatma seçenekleri ile birlikte yeterince FPS artışı sağlayamadığınızı düşünüyorsanız “Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x