Yapımcıların Steam Controller İçin Yaptığı Yorumlar

SteamController

PC’leri ve Steam platformunu oturma odasına taşıyan Valve, önce SteamOS’i, sonra mini PC’leri ve en sonunda da Steam Controller’ı duyurmuştu. Fazla alışkın olmadığımız, tamamen özgün bir tarzda karşımıza çıkan Steam Controller, ilk başta bağımsız yapımcılara test ettirilmiş.

Data Realms isimli bir bağımsız stüdyonun yapımcısı Dan Tabar, Steam Controller’ı deneyen ilk kişilerden birisi. Valve’in yeni kontrolcüsüyle ilgili açıklamalar yapan Tabar, Steam Controller’ın oldukça esnek ve kolay kontrol edilebilir yapıda olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili Tabar, “Valve gerçekten farklı şeyler yapmayı amaçlıyor. Kontrolcüyü oluştururken kendilerine, “Kontrolcülerde gerçekten analog yönlendiricilere ihtiyacımız var mı?” veya “Arkadaki parmaklar oyun oynarken neden boş duruyor?” gibi soruları sormuşlar. Beni en çok heyecanlandıran nokta da bu. Valve, kontrolcü tanımlamasını baştan tasarlamış gözüküyor.” açıklamalarını yaptı.

steam-controller-parts_1080p

Valve‘ın kendilerini stüdyoya toplayıp Borderlands’i kontrolcüyle birlikte test ettirdiğini söyleyen Tabar, kontrolcünün kendilerine dağıtıp dağıtılmadığıyla ilgili bir söz söylemedi. Yaptığı açıklamalarda Tabar, yeni detaylar da paylaştı. Yapımcının belirttiğine göre trackpad’deki bölgelere göre özel tuş atamaları yapabiliyoruz. Örneğin Borderlands’de trackpad’in en uç noktalarına değdiğimizde karakter koşmaya başlıyor. Orta noktalarda oynarken ise karakter normal hızda yürüyormuş.

Yaptığı açıklamalar sırasında Dan Tabar, kontrolcünün trackpad ve dokunmatik ekranını anlattı. Tabar, “Trackpad fikrini duyunca ilk başta soğuk karşıladım. Ancak Steam Controller’ın trackpadi ile laptoplardaki mouse kontrolcüleri arasında çok fark var. Steam Controller’daki trackpadler kendilerini kesinlikle hissettiriyorlar. Dokunmatik ekran konusunda ise, bir oyuncu olarak beni heyecanlandırmadı. Ancak bir yapımcı düşüncesiyle yaklaştığımda aklıma ilginç fikirleri getirdi.” sözleriyle birlikte kontrolcüyü anlattı.

Tabar‘la aynı gün Valve ofisinde Steam Controller’ı test eden yapımcılardan birisi de, The Cave’in yapımcısı Double Fine çalışanı Chris Remo idi. Remo’nun yaptığı açıklamalar ise şöyle; “Hiçbir ekstra ayarlama yapmadan The Cave’i açtık ve oyunu kontrolcüyle birlikte oynayabildik. Oyunları Steam Controller’la oynamak için yapımcıların ekstra bir destek sağlaması gerekmiyor. Steam Controller’da beni en çok trackpadler etkiledi. Tamamen bambaşka bir şey. Laptoplardaki trackpadleri kullanmayı hiç sevmem. Ancak Steam Controller’da bu uyum harika sağlanmış.”

KAYNAK: BSC

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x