Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri 2020

oyunlarda fps arttırma
Konsol kullanıcılarının aksine bilgisayar kullanan oyuncular farklı donanım çeşitliliklerine sahip oldukları için belli zamanlarda düşük FPS sorunundan muzdarip oluyorlar fakat endişe etmenize gerek yok çünkü bu makalemizde oyunlarda FPS arttırma yöntemlerinden bahsedeceğiz ve sorununuza çözüm bulacağız. İşte oyunlarda FPS arttırma yöntemleri:

1. Çözünürlük Düşürmek

Oynadığınız oyunlardaki çözünürlük değerlerini düşürmek performans açısından büyük bir etkiye sahiptir. Aşağıdaki tablodan da ne kadar etki ettiğine dair bir fikir sahibi olabilirsiniz.
oyunlarda fps arttırma
Yukarıdaki tablodan da göreceğiniz üzere çözünürlüğü düşürdüğünüz zaman ters orantılı olarak performans olarak gözle görülür bir artış hissedersiniz. Bu da doğal olarak FPS değerlerinizin yükselmesine neden olur. Örnek vermek gerekirse 1920×1080 çözünürlükten 1600×900’e düşürdüğünüz zaman piksel sayılarında %30’luk bir azalma görmenize rağmen kare hızında %20’lik bir artış göreceksiniz. Daha düşük çözünürlük değerlerinde daha yüksek kare oranları elde etmek mümkün olsa da eğer görüntüye önem veren bir oyuncu iseniz düşük çözünürlük değerlerinde oynamak oyununuzun pikselli gözükmesini sağlayacaktır.

2. Ekran Kartı Sürücülerinizi Güncelleyin

oyunlarda fps arttırma
Yanlış veya güncel olmayan bir grafik sürücünüz varsa çok büyük bir ihtimalle düşük FPS sorunu ile baş başa kalacaksınız. Bu yüzden ekran kartı sürücülerinizi güncellemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki linklerden ekran kartı üreticinizin sitesine giderek kendi ekran kartınıza uygun en güncel sürücüyü yüklemenizi öneriyoruz.
AMD
NVIDIA

3. Oyunun Grafik Ayarlarını Değiştirin

grafik ayarları
Oyun ayarlarındaki gölge kalitesi, kaplamalar, kenar yumuşatma ve çizim mesafesi gibi pek çok unsur istediğiniz performansı almanızdaki en büyük engellerden biridir. Çoğunlukla Nvidia’nın GeForce Experience ve AMD’nin Radeon Software uygulaması oyunlarınızı otomatik olarak optimize etse de istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Eğer çok güçlü bir donanıma sahip değilseniz bu ayarları kademe kademe düşürüp size en uygun olan performansı yakaladıktan sonra yaptığınız değişiklikleri kaydediniz. Bu sayede gözle görülür bir FPS yükselmesine şahit olacaksınız.

4. Optimizasyon Yazılımı Kullanın

razer cortex game booster
Bilgisayarınızda birçok program ve uygulama arka planınızda çalışır fakat aynı zamanda belleğinizi kullanır ve CPU gücünüzden faydalanır. Bundan dolayı yükleyeceğiniz optimizasyon uygulamaları ile birlikte siz oyununuzu oynarken arka planda uygulama ve programların sisteminizi kullanmasını engelleyebilirsiniz. Biz RAZER CORTEX: GAME BOOSTER programını sizlere tavsiye ediyoruz.

5. Windows’unuzun Güncel Olduğundan Emin Olun

fps sorunu
Nadiren de olsa bazen düşük FPS almanızı sağlayan en büyük nedenlerden birisi kullandığınız Windows sürümü olabiliyor. Bundan dolayı Windows sürümünüzün güncelliğini kontrol edip eğer güncel değilse en güncel sürüme güncellemenizi öneriyoruz.

Bu makalemizdeki tüm tavsiyeleri uygulayıp yinede yüksek FPS değerleri alamadıysanız yüksek bir ihtimalle donanımızın artık yetersiz kalmasından kaynaklanıyordur. PC donanımlarınızı en kısa zamanda yenilemenizi tavsiye ediyoruz.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x