Xbox Series X Tanıtıldı

Xbox Series X
Project Scarlett ismiyle tanıdığımız yeni nesil Xbox konsolu resmi olarak The Game Awards 2019 etkinliğinde yayınlanan bir video ile tanıtıldı. Yeni nesil Xbox konsolunun ismi Xbox Series X olarak duyuruldu ve alışılagelmişin dışında masaüstü bilgisayarları andıran bir tasarıma sahip.

Xbox Series X

Microsoft sitesinde Xbox Başkanı Phil Spencer tarafından yayınlanan makalede yeni nesil konsol hakkında şu sözlere yer verilmiş: “Xbox Series X şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü konsolumuz olacak ve performans, hız ve uyumluluk için yeni bir çıta oluşturacak ve oyun mirasınızı, üç kuşaktan binlerce oyunu ve daha fazlasını size sunabilmemizi sağlayacak. Endüstriyel tasarımı, Xbox One X’in işlem gücünün dört katını en sessiz ve verimli bir şekilde sunmamıza olanak tanıyor; bu, gerçekten sürükleyici bir oyun sunmak için kritik öneme sahip bir şey. Ayrıca hem dikey hem de yatay konumlandırmayı destekleyecek şekilde Xbox Series X’i tasarladık. Cesur ve benzersiz, tıpkı dünyadaki hayranlarımız ve onu yapan işbirlikçi ve yenilikçi ekip gibi.”

Yukarıdaki sözlere göre yeni nesil Xbox konsolunun geriye uyumluluğu destekleyeceğini söyleyebiliriz. Kesin bir bilgi verilmese de bu sözlerin ardından Xbox One oyunlarının Xbox Series X’de yüksek bir ihtimalle çalışacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca Xbox One Series X için çıkış tarihi bilgisi de paylaşıldı. Belirtilene göre yeni nesil Xbox konsolu “holiday 2020” döneminde çıkacak. Yani çıkış tarihi için kesin bir tarih verilmese de 2020 yılının Aralık ayı işaret edildi.

Xbox Wireless Controller

Yayınlanan videoda ile birlikte yeni Xbox Wireless Controller da görücüye çıktı. Phil Spencer bu yeni kontrolcüyü “daha ​​geniş bir insan kitlesine uyum sağlamak için rafine edildi.” sözleriyle tanımladı. Yeni kontrolcüde Xbox Elite Series 2’de gördüğümüz D-pad’in daha gelişmiş sürümü kullanılacak ve Dualshock 4’te gördüğümüz ekran görüntüsü ve video kaydı alma gibi özellikleri sahip bir “share” butonu da bulunacak. Ayrıca bu kontrolcünün Xbox One ve Windows 10’lu PC’lerle uyumlu olacağı belirtildi.

Yayınlanan tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x