Valorant Hakkında Bilmeniz Gereken 19 Şey

valorant
Riot Games
, League of Legends’in 10. yıl kutlamaları sırasında birçok yeni oyun duyurdu. Bu oyunlar arasında Riot Games’in yeni fps oyunu Project A’da vardı. İlk başlarda Project A olarak isimlendirilen yeni fps oyunu daha sonrasında yapılan açıklamalarla birlikte takma adından kurtulmuş ve “Valorant” ismine kavuşmuştu. Bizde bu makalemizde Valorant hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için toparladık.

Valorant Ücretsiz Mi?

Evet, Valorant ücretsiz. Oyuncular oyunu oynamak için herhangi bir ücret ödemeyecekler.

Valorant’taki Ana Oyun Modu Nedir?

Oyunda bulunan ana mod, Counter-Strike’ın Defuse oyun modu gibi. Biri hücum diğeri savunma olmak üzere iki takım bulunuyor. Saldıran takımın birkaç farklı bölgeden birine dikmesi gereken bir bombası (bombaya “Spike” deniyor) var. Eğer saldıran ekip Spike’ı kurar ve patlayana kadar korursa kazanırlar. Savunma ekibi zamanına da dikkat ederek rakip takımı durdurmak zorundadır. Her oyuncunun tur başına bir ömrü vardır, bu yüzden bir takımın üyelerinden herhangi biri ölürse rakip takım avantajlı konuma geçecektir.

Valorant Ne Zaman Çıkış Yapacak?

Riot Games oyun için bir kapalı beta düzenlemeyi planlıyor fakat henüz bir tarih belirtilmedi. Oyunun 2020 yazında çıkış yapması planlanıyor fakat bu konuda da kesin bir tarihe sahip değiliz.

Valorant Rekabetçi Bir Oyun Mu?

Valorant ile ilgili her şey rekabet göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Oyunu deneyimleme şansına erişen bazı basın mecraları oyunun Casual mode ve Ranked mode olmak üzere 2 adet moda sahip olduğunu belirtiyor ve bu iki modda da rekabetin ön planda olduğu söyleniyor.

Valorant Hikayeye Sahip Olacak Mı?

Hikayeye sahip olacak fakat bu hikaye oynanabilir olmayacak. Gerek oyun içi gerek oyun dışında olmak üzere oyunculara sunulacak animasyon tarzındaki videolar ile hikayeden bahsedilecek. Ayrıca oyun içi diyaloglar ve çevresel unsurlar ile de hikayeden esinlenmeler göreceğiz.

Eğer Bu Oyun Taktiksel Nişancı Oyunu İse Neden Farklı Karakterlere Sahip?

Counter-Strike gibi çoğu taktiksel nişancı oyununda görünüş olarak karakterlerde herhangi bir farklılık olsa da tüm karakterler aynı becerilere sahip oluyorlar fakat bunun yanında Rainbow Six Siege gibi bazı rekabetçi oyunlarda farklı karakterler ve farklı becerilere sahipler. Burada önemli olan nokta oyuncuya dengeli bir oynanış ve rekabet hissi sunmak.

Maç Sırasında Karakterimi Değiştirebilir Miyim?

Hayır! Overwatch’ın aksine Valorant’ta karakterinizi maçın hiçbir noktada değiştiremezsiniz. Bundan dolayı karakter seçiminize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Savunmaya yönelik bir karakteri seçtiğiniz taktirde takımınız hücum konusunda dezavantaja sahip olacak.

Oyuna Yeni Karakterler Eklenecek Mi?

Evet, oyuna yeni karakterler eklemek Riot’un planının bir parçası fakat bu konuyla ilgili bir takvim belirtilmiş değil. Stüdyo ilk önce oyun çıkış yaptığında bir süresi geri bildirimlere odaklanmak istiyor.

Silah Sistemi Nasıl Olacak?

Oyunda birçok nişancı oyunundan aşikar olduğumuz saldırı tüfekleri, keskin nişancı tüfekleri, pompalı ve hafif makineli tüfek bulunacak fakat her elin başında bu silahları satın almamız gerekecek. Sadece o elde ölmemiş oyuncuların silahı korunacak. Bundan dolayı oyuncular ölmemeye dikkat etmeli ve para miktarını korumalı.

Yetenekleri Kullanmak Zorunda Mıyım?

Oyunda eğer nişancılık kabiliyetiniz iyi ise hiçbir yetenek kullanmadan başarılı olabilirsiniz fakat oyundaki en yüksek rütbeye erişmek istiyorsanız hem nişan yeteneğiniz iyi olması hem de yetenekleri doğru zamanda ve yerde kullanmanız oldukça önemli. Ek olarak oyunda bulunan bazı karakterlerde ustalaşmak kolay olurken bazı karakterlerde ustalaşmak yetenek isteyecek.

Denge Güncellemeleri Alacak Mı? Alacaksa Ne Sıklıkta?

Riot Games, denge güncellemeleri konusunda en deneyimli firmalardan birisi. Bundan dolayı Riot Games’in yeni fps oyunu Valorant da kesinlikle denge güncellemeleri alacak diyebiliriz fakat ne kadar sıklıkla alacağını belirtemeyiz çünkü bu ihtiyaca göre değişiklik gösterecektir.

Valorant’ın Haritaları Nasıl Olacak?

Oyunda bulunan haritalarda takımların canlanma noktaları ve bomba kurma alanları bulunuyor. Yani oyunda bulunan haritaların Counter-Strike tarzında olduğunu söyleyebiliriz. Muhtemelen oyun çıkış yaptığında 2 adet haritaya sahip olacak.

Oyunda Loot Kutuları Olacak Mı?

Hayır, olmayacak.

Valorant’a Yeni Haritalar Eklenecek Mi?

Oyuna yeni haritalar eklenecek fakat henüz daha oyun çıkışını yapmadı ve Riot Games daha yolun oldukça başında. Bundan dolayı herhangi bir içerik veya güncelleme takvimi vermekten kaçınıyor.

Silah Skinleri Var Mı?

Oyunda şuanda silah skinleri bulunmakta fakat karakterlerin dış görünüşünü değiştiren herhangi bir kostüm bulunmuyor. Geliştirici ekip şimdilik odak noktalarının silah skinleri olduğunu fakat ilerleyen zamanlarda karakter kostümlerini de oyuna ekleyebileceklerini belirtiyorlar.

Valorant’ta Battle Pass Olacak MI?

Evet. Riot Games bu konuda pek fazla ayrıntı vermedi ancak oyunda oyunculara daha fazla oynadıklarında yeni kozmetik ödüller veren battle pass benzeri bir sistem olacak.

128-Tick Sunucular

Oyunda bulunacak sunucular 128-tick sunucular olacak ve büyük şehirlerde 35ms ping hedeflenecek. Ayrıca geliştirici ekibin ağ programlaması (netcode) ve anti-cheat konusunda da çalışmaları devam ediyor.

Valorant Sistem Gereksinimleri

Riot Games, her kesimden oyuncuya erişmek istediğini için oyunu iyi optimize etmiş ve sistem gereksinimlerini düşük tutmuş. Zaten oyun yapısı ve görünüşü sebebiyle pek yüksek bir sistem istemeyecek gibi gözüküyordu. Valorant sistem gereksinimlerini görmek için tıklayınız.

Valorant İndir

Oyun henüz çıkışını yapmadığı için sizlerle herhangi bir indirme linki paylaşamıyor ve “Valorant Nasıl İndirilir?”, “Valorant Nasıl Kurulur?” gibi sorularınızın yanıtını da veremiyorum. Oyun çıkış yaptığında büyük bir ihtimalle kendi web sitesi üzerinden indirilecek.

Bu makalemizde Riot Games’in yeni fps oyunu hakkında merak ettiğiniz bazı soruları başlıklar altında cevaplandırdık. Yeni açıklamalar yapıldıkça makalemizi güncelleyeceğiz.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x