Telefonun Gerçek Sahibi Siz Değilsiniz

Telefonun Gerçek Sahibi Siz Değilsiniz!

Şu an ki telefonunuza ne kadar ücret verdiğiniz konusunda bir bilgimiz yok fakat; o para biçtiğiniz telefonun gerçek sahibinin siz olmadığını söylersek şaşırır mısınız?

Sadece mesajlaşmak ve insanları aramak için telefonlar artık kullanılmıyor. Telefonda yaptığınız snake yılan oyununu oynamak telefonunuzun hava atabileceğiniz bir özelliği değil. Şu an kullanmakta olduğumuz telefonlar, eskiden olan motorola veya nokiaların yanı sıra daha çok bilgisayar işlevi görmektedir. Hepsi resmen birer cep bilgisayarı dersek yanlış olmaz. Bu cep bilgisayarları için yazılımlar yavaş yavaş önemini yükseltmektedir. Bu gelişen yazılımlarla beraber akıllı telefonların kontrolü bizim elimizden yavaş yavaş kayıyor diyebiliriz. Şu kelimeyi kullanırsak yanış olmaz telefonun sahibi aslında biz değiliz.

Note 7’den Örnek Verilebilir.

Buna en iyi örnek Note7’den örnek verebiliriz. Bataryanın patlamasından dolayı sorun yarattığından dolayı satışı kesilen ve telefonları geri iade isteyen Note 7 cihazlarını bir çok kişi kullanmaya devam ediyor. Bu durumun farkına varan Samsung, bir yazılımsal güncelleme paylaşarak telefonunuza taktığınız SIM kartı aktif olmuyordu ve cihaz internete bağlanmıyordu. Sadece internete bağlanamayan tablet gibi bir şeye dönüştürdü. Sadece menüsüne girip gezebileceğiniz bir alan kalıyordu size. Şöyle özetleyebiliriz, boğazınızdan kesip aldığınız cihazı geliştiren firma isterse telefonunuzu devre dışı bırakıp sizi mağdur edebiliyor. Yani telefonları sadece taşıyoruz, yönetimiyse üreten firmadadır. Firma istediği taktirde her türlü telefona müdahale edebilir.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x