Oyunların Sansürlenmesi Doğru Mu?

oyunların sansürlenmesi

Oyunlar günümüzde hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. Hikaye etrafında gelişen oyunlarda çoğu zaman dersler çıkartabiliriz, çok oyunculu oyunlarda ise takım olmanın, iletişim kurmanın önemini görebiliriz. Bu bakımdan oyunların olumlu etkilerinin bulunduğu gerçeğini değiştiremeyiz. Bazı oyunlar ise insanların psikolojisinde kötü etki bırakabiliyor. Kötü etki bırakmasındaki sebeplerden birkaçı; şiddet, kan, hikayelerdeki korkunçluk, kötü son.

Oyunların Sansürlenmesi

Oyunlarda bulunan karakterlerin sigara içmesi, uyuşturucu kullanması veya oyunda bulunun fazla şiddet, kan gibi olaylar insanları kötü etkiler. Bunlara sansür koyulması doğru mu? Günümüzde oyun oynayan insanların yaşının düştüğü ortadadır. Gençler ve çocuklar bir şeyden kolayca etkilenebildiği için oyunlarda bulunan kötü unsurlar onları etkilemek ve içine çekmek için gayet yeterlidir.

Bunu durdurmanın yöntemi sigarayı, kanı, uyuşturucuyu sansürlemek değil bu etkenleri hiç kullanmamaktır. Belirli bir olgunluğa ulaşmış ve artık tamamen zevk ve eğlence için oyun oynayan insanlar gerçekçilik arayınca bu unsurları oyunda görmek isteyecektir, bunların sansürlenmiş bir şekilde oyunda bulunması oyuncular için can sıkıcı bir durum olacaktır. Oyunlara yaş sınırının getirilmesinin bir gerçekçiliğinin olmadığı da ortada.

Oyunlarda bulunan seks sahnelerinin sansürlenmesi bir bakıma doğru bir bakıma yanlış denilebilir çünkü günümüzde Youtube, Twitch gibi topluluk sitelerinde paylaşılan oyunlar eğer seks sahneleri yayınlarsa topluluk kurallarına uymadıkları için büyük tepki çekeceklerdir. Ve kaldırılma ihtimali çok yüksektir, hiçbir oyun şirketi oyununun tanıtım videolarının kaldırılmasını istemez bu yüzden sekse sansür uygulanması oyun şirketleri açısından da mantıklıdır.

Sansürlemeden Sunmak

Bunun için kesinlikle oyunları yetişkinlerin oynayabileceği ve herkesin oynayabileceği olmak üzere ikiye ayırmak gerekir. Herkesin oynayabileceği oyunlarda sansürleme ihtiyacı duyulmayacak unsurlar kullanılmak zorundadır, böylece oyunlardan etkilenebilecek yaşta gençlerimiz oyunlarda kötü bir etken göremeyecek ve sadece zevk almaya bakacaktır.

Yetişkinlerin oynayabileceği oyunlarda ise hikayenin akışına göre olaylar nasıl gerçekleşecekse öyle gerçekleşmeli, hiçbir sansür uygulanmamalıdır. Yetişkinlerin oynayabileceği oyunları gençler, çocukla da oynamak isteyecektir bunu ise şu şekilde durdurabiliriz; yetişkin oyunlarında oyuna girmeden önce tc kimlik numarasıyla veyahut 18 yaşından büyük olduğunu belli edecek herhangi bir unsur ile onaylanması gerekli.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x