Online Oyunlarda FPS Yükseltme (Yüksek Fps Alma) Rehberi
Online Oyunlarda FPS Yükseltme (Yüksek Fps Alma) Rehberi

Online Oyunlarda FPS Yükseltme (Yüksek Fps Alma) Rehberi

Son yıllarda birçok oyuncu FPS değerini oldukça önemsemektedir. Bunun ana nedeni gelişen oyun teknolojisinin yüksek FPS değerlerinde harika sonuçlar çıkarabilmesidir. FPS arttırmak için yalnızca birkaç adım yeterli olacaktır. Bu artış ile oyunlarda kusursuz deneyim elde edebilirsiniz.

Online Oyunlarda FPS Yükseltme (Yüksek Fps Alma) Rehberi

Görüntü Ayarları

Oyun içi görüntü ayarları FPS için oldukça önemlidir. Eğer bilgisayarınızın özellikleri düşük veya orta düzeyde ise, oyun içi ayarlarınızı buna göre ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için birçok oyunda Ayarlar à Grafik yolu izlenmektedir. Fakat oyundan oyuna bu yol değişiklik gösterebilir. Ayarlardan grafik özelliklerini en alt düzeye çekerek, bilgisayarınızdan alabileceğiniz en yüksek FPS değerini alabilirsiniz.

Windows Aero Ayarı

Windows üzerinde yer alan arka plan uygulamaları bilgisayarınızın gücünü belli düzeyde kullanmaktadır.  Masaüstü à Kişiselleştir yolu üzerinden arka plan ayarlarınıza ulaşabilirsiniz. Bu kısımdan “Ekran Koruyucu Yok” ve “ Windows Klasik Tema” seçeneklerini işaretleyerek 10 – 15 FPS artış sağlayabilirsiniz. Bu artış bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda geçerli olacaktır.

Arka Plan Programları

Arka planda açık olan bazı programlar özellikle yüksek güç kullanımı ile ünlüdürler. Özellikle virüs ve bilgisayarınızı sürekli tarayan bazı programlar güç kullanarak bilgisayarınızın FPS değerini düşürmektedir.

CCleaner, uTorrent, indirme programları, Skype, Daemon Tools en ünlü arka plan uygulamalarıdır. Bu programları yüklendiğiniz takdirde bilgisayarınız her açıldığında arka planda sürekli olarak açık olur. Bu yüzden 20 FPS’e kadar kayıp yaşayabilirsiniz. Bu kayıptan kurtulmak için bu programların hepsini kapatmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yüksek Sıcaklıktan Kurtulmak

Bilgisayarların en büyük sorunları arasında gelen yüksek sıcaklık, FPS değerinin de en büyük düşmanıdır. Bilgisayarınızın ısınması demek, içerisinde bulunan parçaların performansının düşmesi demektir. Bu yüzden bilgisayar sıcaklığının minimum düzeyde olması sizin için en iyi sonuçları doğuracaktır.

Bilgisayar sıcaklığından kurtulmanın en önemli yolu, fanları temiz tutmaktır. Fanlar temizliği her 3 ayda bir düzenli olarak yapılmalıdır. Gerekirse bunun için uzman desteği alınmalı ve fanlar temiz tutulmalıdır.

Sıcaklığı azaltmanın bir diğer yolu ise bilgisayara ekstra fan takmak veya soğutucu almaktır. Bilgisayara takılan her fan sıcaklık değerini %10 oranında azaltacaktır.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x