Microsoft, Bethesda’yı 7.5 Milyar Dolara Satın Aldı!

Bethesda Xbox

Geçtiğimiz günlerde Microsoft‘un çok büyük bir satın alıma imza attığı söyleniyor fakat bunun ne olduğu bilinmiyordu. Bugün yapılan resmi açıklama ile birlikte teknoloji devi Microsoft’un The Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, DOOM, Dishonored, Quake ve Starfield gibi oyunların yayıncılığını üstlenen Bethesda Softworks‘ün bağlı olduğu ZeniMax Media‘yı 7.5 milyar dolara satın aldığı duyuruldu. Bu satın alım ile birlikte Bethesda Softworks’ün bünyesinde barındırdığı 8 stüdyo(Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane Studios, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog Games, Roundhouse Studios) Xbox çatısı altında toplanmış oldu. Böylece Xbox çatısı altındaki stüdyo sayısı 15’ten 23’e çıktı.

Oyun dünyasını sallayan tarihi satın alım ile birlikte Bethesda Softworks’ün oyun kataloğu da Xbox Game Pass’e eklenecek. Starfield dahil olmak üzere gelecekteki Bethesda Softworks oyunları çıkış gününde konsol ve PC platformları için Xbox Game Pass sisteminde olacak.

Bethesda Softworks küresel pazarlama ve iletişimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Pete Hines, söz konusu anlaşma ile ilgili şu sözleri söyledi:

“Kilit nokta biz hala Bethesda’yız. Dün olduğu gibi bugün de yıllardır birlikte çalıştığımız stüdyolar tarafından yapılan oyunlar üzerinde çalışıyoruz ve bu oyunlar bizim tarafımızdan yayınlanacak. Peki bu değişiklik niye? Çünkü ileriye dönük olarak daha iyi oyunlar yapmamızı sağlayacak. Microsoft inanılmaz bir iş ortağı ve bizi daha iyi bir yayıncı ve geliştirici yapacak kaynaklara erişmemizi sağlayacak. Bunun, sizlerin daha iyi oyunlar oynayacağı anlamına geldiğine inanıyoruz.”

Xbox başkanı Phil Spencer ise şu sözlere yer verdi:

“Oyun sektöründeki en başarılı stüdyolardan bazılarını Xbox’ta karşıladığımız için bugün özel bir gün. Microsoft’un Bethesda Softworks’ün ana şirketi olan ZeniMax Media’yı satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurmaktan heyecan duyuyoruz.

The Elder Scrolls serisini orijinal Xbox’a getirmek için cesurca ilk adımları attıkları gibi Bethesda da Xbox Game Pass’in ilk destekçileriydi. Oyunlarını cihazlar genelinde yeni kitlelere taşıyordu ve bulut gibi yeni oyun teknolojilerine aktif olarak yatırım yapıyorlardı. Bethesda’nın ikonik serilerini konsol ve PC için Xbox Game Pass’e ekleyeceğiz. Beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri Bethesda Game Studios tarafından şu anda geliştirilmekte olan ve merakla beklenen yeni uzay destanı Starfield dahil olmak üzere Bethesda’nın bazıları duyurulmuş, birçoğu ise duyurulmamış gelecekteki oyunlarının yol haritasını görmek oldu.”

Pete Hines’ın açıklamalarının tamamına BURAYA tıklayarak, Phil Spencer’ın açıklamaların tamamına ise BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Microsoft’un yeni nesil konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S’in ön siparişe açılmasından bir gün önce böyle bir duyurunun yapılması ön siparişleri büyük bir ölçüde etkileyecek ve aynı zamanda Xbox ve PlayStation arasındaki rekabeti büyük bir ölçüde arttıracaktır.

Siz bu satın alım ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x
()
x