Kaza İle Keşfedilen İcatlar

icatlar

Bugün günlük hayatımızda kullandığımız araç ve gereçlerin aslında kaza ile keşfedildiği söylesek birçok kişi şaşırır.

Bilim dünyasında yer alan kişiler amaçları farklı olan araştırmalar yaparken aslında başka bir keşif yaptıklarını daha sonra anlamışlardır. Biraz sonra vereceğimiz örneklerin birçoğu fark edilmeden keşfedilen icatlar arasında yer almaktadır.

Listemizin ilk sırasında tıp dünyasının vazgeçilmezi Röntgen yer almaktadır. Wilhelm Röntgen, gazlar içerisinde gezinen elektrik yolunu araştırırken radyasyonu bularak röntgen’in temellerini oluşturdu.

Alexander Fleming, mikroskop üzerinde küfler ile ilgili araştırmalar yaparken Penisilini keşfederek büyük bir icada imza atmıştır.

Şimdi ise bir eczacının büyük bir başarı öyküsü yer almaktadır. Koka özütü ve şarap karışımından etkili bir şurup elde etmek isteyen eczacımız Coco Cola’yı bularak büyük bir icat geliştirerek dünyanın en iyi içeceğine imza atmıştır.

Şimdi ise çok eski zamanlara dayanılan bir icat dan bahsetmek istiyorum. Çin’de yaşayan bir kişi akşam yemeğinde farklılık oluşturmak adına Kömür, Sülfür ve Soda’dan bir karışım hazırlayarak Havai Fişeği icat edilmesine olanak sağlamıştır.

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x