iPhone 11 ve iPhone 11 Pro Suya Ne Kadar Dayanıklı?

iphone 11 ve iphone 11 pro suya dayanıklılık testi
Günümüzde pek çok akıllı telefon belirli bir metreye kadar suya dayanıklı ibaresi ile satışa sunulsa da tamamen su geçirmez değiller. Ancak ani bir sıvı dökülmesi veya kısa süreliğine bir havuzun içerisine düştüğü durumlarda can kurtarıcı olabiliyorlar fakat meraklı CNET ekibi iPhone 11 ve iPhone 11 Pro‘nun suya ne kadar dayanıklı olduğunu telefonları bir su altı dronuna sabitleyerek test ettiler. Apple tarafından resmi olarak verilen bilgilere göre iPhone 11, 2 metre derinliğine 30 dakika boyunca, iPhone 11 Pro da 4 metre derinliğine 30 dakika boyunca dayanabiliyor. Telefonları sırasıyla 4, 8 ve 12 metreye daldıran ekibin testini gelin aşama aşama değerlendirelim.

Dalış 1: 4 Metre

İlk dalışta CNET ekibi iPhone 11 için her ne kadar resmi verilerde 2 metreye kadar dayanıklı denilse de 2 telefonu da 4 metre derinlikte test ettiler. 30 dakika bekledikten sonra telefonlar su yüzeyine çıkartıldı ve tüy bırakmaz bir bez tarafından kurulandı. Dokunmatik, kamera ve hoparlör testi yapıldıktan sonra cihazların sorunsuz çalıştığı görülse de iPhone 11 Pro‘nun hoparlöründen çıkan sesler iPhone 11‘e göre biraz boğuk kalmış.

Dalış 2: 8 Metre

İkinci dalışta telefonları 8 metre derinliğe indiren ekip, yine 30 dakikalık bir bekleyişin ardından telefonları sudan çıkardılar. Telefonlar kurulandıktan sonra yapılan dokunmatik, kamera ve hoparlör testlerinden olumlu sonuç aldılar. Kameralarda telefonun suda kaldığına dair herhangi bir buğulanma belirtisi yoktu ve gayet iyi fotoğraflar çekilebiliyordu. Sadece yapılan bu 8 metrelik testte de iPhone 11 hoparlörünün iPhone 11 Pro‘ya göre daha yumuşak ve iyi bir ses verdiği gözlenmiş

Dalış 3: 12 Metre

Telefonların ilk 2 dalıştan sağlam çıkmasının ardından sınırları iyice zorlamak isteyen CNET ekibi,  3. dalışta ise telefonları tam 12 metre derinliğine daldırdı. Yine 30 dakikalık bir bekleyişin ardından telefonları geri çıkardılar. Yine kamera, dokunmatik ve hoparlör testleri tekrarlayan ekip iPhone 11 ve iPhone 11 Pro‘nun bu dalıştan da başarıyla geçtiğine şahit oldu fakat sadece bu dalışta iki telefonunda hoparlörlerinden çıkan sesin oldukça boğulduğu gözlendi.

Son karar

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro için yapılan suya dayanıklılık testlerinin ardından telefonları kapatıp 72 saat boyunca kurumasını sağlayan ekip, yapılan testlerin ardından geçen 3 günden sonra telefonların hala sağlam olup olmadıklarını test ettiler. Yapılan testte iki telefonun da dokunmatik ekranının, tuşlarının, kamerasının, sarj olma durumunun ve hoparlörünün düzgün çalıştıkları gözlenmiş. Sadece Apple Watch’daki Sound uygulaması kullanılarak yapılan testlerde her iki telefonun da sıfır hallerine göre daha az desibelde ses çıkarttıkları görülmüş.

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro için yapılan suya dayanıklılık testi ile birlikte telefonların her ne kadar Apple tarafından resmi olarak verilen değerlerin kat kat üstüne çıktığını görmüş olsak da su hasarının garanti kapsamında olmadığını hatırlatır ve su altında herhangi bir deneme yapmanızı önermiyoruz. Yapılan suya dayanıklılık testinin videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz. İyi seyirler…

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x
()
x