Gran Turismo 6 İnceleme

gran-turimo-6_cover

Oyun Adı: Gran Turismo 6
Oyun Türü: Simülasyon, Yarış
Platform: PS3
Dağıtıcı: Sony Computer Entertainment
Geliştirici: Polyphony Digital
Oyuncular: 1-16
Çıkış Tarihi: 6 Aralık 2013(satışta)
Oyun boyutu: 14.3 GB
Fiyat: 129 TL(PSN)
Satın Alınabilecek Yerler: Hepsisony , D&R, PSN Store

Yarışa Hazır Mısınız?
Kazonori Yamauchi tarafından geliştirilen Gran Turismo serisinin 6. oyunu bizleri karşılıyor.Oyun ülkemizde 6 Aralık’ta çıkışını yaptı.Oyuna baktığımız zaman Gran Turismo 5‘in üstüne yeni bir şeyler ekleyip bize sunmuşlar gibi gözüküyor.Gelelim oyunun diğer önemli noktalarına;

Grafik

gran-turismo-6-grafik

Oyun PS3 için çıkıtğı için Gran Turismo 5 ile pek fazla arasında grafik farklarının olduğunu göremiyoruz fakat araçların detayları biraz da olsa arttırılmış.Gran Turismo 6 pistlerin detayları ve daha pek çok unsuruyla bizleri grafiksel açıdan etkilemeyi başarıyor fakat oyunu sanki tam tamamlamadan bize sunmuşlar gibi gözüküyor.Oyun grafiksel açıdan biraz daha geliştirilmeliydi.Araçların hasarları pek gerçekçi yapılamamış.Gran Turismo 6 grafiksel açıdan sınıfı geçse de detay bakımından sınıfı geçemiyor.

Oynanabilirlik

gran-turimo-6_oynanabilirlik

Yamauchi bize oyunun kontrollerini daha stabil hale getirerek bizlere sunmuş.Gran Turismo oyunun gerçek hissiyatını bize Gran Turismo 6 ile sunmayı başarmış.Dualshock 3 kumandanızı elinize alıp rahatınıza bakmanızı tavsiye ederim.Kontroller oyunla o kadar uyumla hale gelmiş ki Dualshock 3’ü elinize aldığınız zaman rahatlatıcı bir his veriyor.Gran Turismo 6 oynanabilirlik açısından başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Ses
Gran Turismo 6‘da bulunan sound tracklar oyunla o kadar uyumlu ilerliyor ki kendinizi bir anda yarışın içinde buluyorsunuz. Gran Turismo 6‘nın ses konusunda tek eksiği araçların çıkardığı sesler olmuş.Gran Turismo 6’daki araç sesleri o kadar kısık kalmış ki arabada olup olmadığını anlamaktan zorlanıyorsun.Gran Turismo 6‘nın sound tracklar haricinde genel anlamda ses konusunda zayıf kalmış.

Araçlar

gran turismo 6-araclar

Gran Turismo serisinin oyuncuları en çok etkileyen özelliklerinden biri de oyunda bulunan araç sayısının fazla olması oluyor.Gran Turismo 6‘da bizleri 1200’den fazla araç bizleri bekliyor.O kadar araç olunca her aracı detaylı yapmakta zor oluyor haliyle fakat Gran Turismo 6’da bulunan bulunan bütün araçların birbirinden detaylı olduğunu söyleyebiliriz. Araçların nerede üretildiği,motor hacimlari,maksimum gücü,maksimimum tork,güç aktarımı/havalandırma,aracın uzunluğu,günişliği,yüksekliği ve ağırlığı gibi vs. detaylara önem verildiğini görebiliyoruz.Gran Turismo 6‘nın araç bakımından sınıfı geçtiğini söyleyebiliriz.

Pistler

gran-turimo-6_pist

Gran Turismo 6 bizi 30 yeni pist ile karşılıyor.İncelemenin başında da belirttiğim gibi Gran Turismo 5‘in üzerine bazı detay ve içerikler ekleyerek Gran Turismo 6‘yı yapmışlar gibi gözüküyor.Oyunda ay pistininde olduğunu unutmamak lazım. Oyundaki araçlarında pistlerle uyumlu olduğunu da göz önüne almak lazım. Pistlerin detaylarının da arttığını göz önünde bulundurursak Gran Turismo 6 pist bakımından sınıfı geçmeyi başardı.

Arayüz
Gran Turismo 5‘in arayüzünü alıp biraz geliştirerek ve stabil hale gelerek bize sunulan arayüzün başarılı olduğunu söyleyebiliriz.Oyunun arayüzünün bile oyuncuları etkilediğini söyleyebiliriz.

Genel

gran-turismo-6-genel

Gran Turismo 6 genel anlamda sınıfı geçmeyi başardı fakat kendini biraz daha geliştirmeliydi.Oyunun grafiksel açıdan ortaya koyduğu nimetleri göz önüne alırsak önceki oyundan daha detaylı olduğunu görüyoruz fakat oyunu biraz daha geliştirilerek bize sunmalıydı.Zaten oyunun çıktığı gün gelen güncellemenin boyutundan da oyunu tam bitirmeden bize sunduklarının göstergesi oldu.Firmaların sonbaharda oyun çıkarma alışkanlıklarını bırakmaları lazım.Gran Turismo 6 ses bakımından sound tracklarıyla bizleri yarışının ortasına atmayı başarıyor.Gran Turismo 6’da 1200’den fazla araç bulunması ise oyunun arılarından birisi oluyor.Oyunda bulunan 80 adet pisti de göz önüne alırsak Gran Turismo 6’nın başarılı bir yapım olduğunu görüyoruz fakat belirttiğim gibi oyun kendini biraz daha geliştirmeliydi.Gran Turismo 6 oynanabilirlik açısından oyuncuları etkilemeyi başarıyor.Gran Turismo serilerinde olduğu gibi Gran Turismo 6’da en çok tercih edilen oyunlardan biri olmayı başarmış.

Oyunun Artıları:

[checklist]

  • 1200’den fazla araç bulunması
  • Pistlerin fazlalığı
  • Araçların detayları
  • Kusursuz araba kullanışı

[/checklist]

Oyunun Eksileri:

[badlist]

  • Zayıf ses
  • Hasarların zayıflığı

[/badlist]

Oyundan Kareler: