Death Stranding Hakkında Bilmeniz Gerekenler

death stranding
2015 yılında Hideo Kojima ve Konami arasında yaşanan gerginliklerin ardından Konami’deki iş hayatına son veren Hideo Kojima kısa bir süreliğine sessizliğe büründü. Birçok kişi tarafından Kojima’nın bir sonraki hamlesinin ne olacağı, indie tarzı oyunlar mı geliştirecek yoksa oyun sektöründen artık çekilecek mi bilinmiyordu. Oyun sektörü Kojima’nın ne yapacağını konuşurken Hideo Kojima, Sony çatısı altında kendine ait Kojima Productions oyun stüdyosunu kurdu ve E3 2016’da Death Stranding duyurusuyla hayranlarının karşına çıktı.

Death Stranding Hikayesi

death stranding hikayesi
Hideo Kojima’nın bu oyun için en çok güvendiği şeylerden biri de oyunun hikayesi. Kojima, PS4 sisteminin mimarı Mark Cerny’e PlayStation Experience 2017’de verdiği bir röportajda oyunun ana temasının “bağlantılar” olduğunu ve oyunun hikayesini yazarken japon yazar Kobo Abe’in The Rope kitabından esinlendiğini belirtiyor. Her ne kadar bizler şuana kadar yayınlanan videolarla hiçbir şekilde oyunun hikayesini ve dünyasını anlayamasakta bizleri oldukça ilginç bir hikayenin beklediği oldukça açık.

PlayStation tarafından oyunun hikayesi hakkında yayınlanan yazı ise şu şekilde:

Yakın gelecekte, gizemli patlamalar dünyayı sarstı ve Ölüm Kıyısı olarak bilinen bir dizi doğaüstü olaya neden oldu. Topraklara musallat olan öteki dünyaya ait yaratıklar ve kapıda bekleyen kitlesel yok oluş karşısında Sam Porter Bridges, mahvolmuş topraklar boyunca yolculuk etmeli ve insanoğlunu kapıdaki felaketten kurtarmalı.

Death Stranding’te Bulunan Kapsülün İçindeki Bebeklerin Olayı Ne (Bridge Baby)

death stranding bridge baby
Birçok oyuncu tarafından en çok merak edilen sorulardan biri ise oyunda sürekli yanımızda taşıdığımız kapsülün içindeki bebeklerin ne işe yaradığıydı. Gamescom 2019’da yayınlanan video ile bu bebekler hakkında biraz bilgi sahibi olabildik. Öncelikle kapsülün içindeki bu bebeklere “BB = Bridge Baby” deniyor. BB’ler bizler için bir sadece birer ekipmandan ibaret ve kişisel bağ kurmak kesinlikle yasak. BB’ler sayesinde oyundaki ana karakterimiz Sam diğer dünyadan gelen “KV” adı verilen yaratıkları hissedebiliyor. BB’ler 1 yıldan uzun süre kullanılamıyor ve değişmesi gerekiyor.

Oynanış


Resmi PlayStation Blog’un Şubat ayındaki röportajında Kojima şu ifadelere yer verdi: “Şu anda gerçekten konuşamam, ama tek diyebileceğim Death Stranding, bolca özgürlüğe sahip açık dünya-aksiyon oyunu”. Oyunun çıkış tarihi duyuru fragmanının yayınlanmasının ardından Kojima oyunda bulunan özgürlüğe dair bir tane örnek verdi. Verdiği örnekte ise karakterimiz Sam’i halat kurarken görüyoruz. İkinci görselde ise halat kurarken arkaplanda gördüğümüz dağa tırmanırken görüyoruz.

Oyun her ne kadar sadece yürüme ve düşman görüp kaçma gibi gözükse de oyunda silahlar bulunacak. Oyunun çıkış tarihinin açıklandığı fragmanda 1 saniye de olsa silah kullandığımız kısım gözüküyor.

Gamescom 2019’da yayınlanan yeni oynanış videosundan bahsetmeyi çok isterdik fakat videoda Norman Reedus tarafından canlandırılan Sam karakterini kestirirken ve işerken görmek dışında kayda değer bir şey görmüyoruz.

Oyuna dair bolca oynanış elementlerini içeren detaylı bir oynanış videosunu büyük ihtimalle 12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Tokyo Game Show etkinliğinde göreceğiz.

Oyuncular

death stranding norman reedus
İnsanlar genellikle Kojima’nın oyunlarını bulundurduğu uzun ara sahnelerden dolayı sinematik bir deneyim olarak tanımlıyorlar. Bu yüzden Kojima oyundaki karakterleri canlandıracak insanları dikkatlice seçiyor. Death Stranding’te ise adeta bir Hollywood yıldızlarından oluşan bir ekip var.

Ana karakterimiz Sam’i AMC’nin The Walking Dead dizisinin yıldızı Norman Reedus canlandırıyor. Ayrıca Mads Mikkelsen, Lea Seydoux, Troy Baker, Lindsay Wagner, Jessi Corti, Margaret Qualley, Tommi Earl Jenkins, Nicolas Winding Refn, Guillermo del Toro, Geoff Keighley gibi yıldız isimler de yer alıyor. Death Stranding’te canlandırdıkları karakterlerin isimleri ise şu şekilde:

 • Norman Reedus: Sam Bridges
 • Mads Mikkelsen: Cliff
 • Lea Seydoux: Fragile
 • Troy Baker: Higgs
 • Lindsay Wagner: Amelie
 • Jessi Corti: Deadman
 • Margaret Qualley: Mama
 • Tommi Earl Jenkins: Die-Hardman
 • Nicolas Winding Refn: Heartman
 • Guillermo del Toro: Deadman
 • Geoff Keighley: Prepper

Oyun Motoru


Death Stranding geliştirilmeye başlanmadan önce Kojima uzun bir süre oyun motoru arayışına girdi ve birçok oyun stüdyosunu ziyaret edip oyun motorlarını tek tek inceledi. Birçok incelemenin ardından Guerilla Games’in Horizon: Zero Dawn’da kullandığı Decima Engine‘in modifiye edilmiş versiyonunu kullanmaya karar verdi.

Death Stranding hakkında bilmeniz gerekenler konumuzun sonuna geldik. Umarım makalemizi beğenmişsinizdir. Oyunu heyecanla bekleyenlerden biriyim ve gayet başarılı bir oyun olacağını düşünüyorum. Siz Death Stranding hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x
()
x