The Last of Us İnceleme

The Last of Us İnceleme

“Şaheser”

 • Oyun Adı: The Last of Us
 • Oyun Türü: Aksiyon/Macera/Korku
 • Platform: PS3
 • Dil: İngilizce (Türkçe Altyazı seçeneği mevcut)
 • Oyuncular: 1
 • Ağ Oyuncusu(Multiplayer): 2-8
 • Dağıtıcı: Sony Interactive Entertainment
 • Geliştirici: Naughty Dog
 • Çıkış Tarihi: 14 Haziran 2013(satışta)
 • Oyun boyutu: 26 GB
 • Fiyat: 129 TL
 • Satın Alınabilecek Yerler: PSN Store

Uncharted serisinin yapımcısı Naughty Dog tarafından PS3 platformuna özel olarak geliştirilen The Last of Us, 10 Aralık 2011‘de Spike TV Video Oyunu Ödülleri‘nde tanıtıldığından beri en çok konuşulan oyunlardan biri oldu. Peki 14 Haziran tarihinde çıkışını gerçekleştiren The Last of Us beklentileri karşılayabildi mi?

Hikaye


Oyunun hikayesinden kısaca bahsetmek gerekirse The Last of Us, tüm dünyayı saran ve bulaşanları birkaç saat içerisinde insanlara saldıran yaratıklara dönüştüren salgın bir hastalığın başlamasını konu alıyor. Hikaye zaman olarak yirmi yıl sonrasında yani 2033 yılında geçiyor. Hastalık sebebiyle medeniyetler mahvoluyor ve farklı gruplar halinde yaşamak zorunda kalan insanlar, hayatta kalabilmek için birbirleriyle ve hastalıklılarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Ana karakterlerimiz Joel ve Ellie‘nin yolculuk hikayesini anlatan The Last of Us, karakterlerin birbirleri arasındaki ilişkiyi çok başarılı bir şekilde işliyor. Oyun her ne kadar Ellie ve Joel’in yolculuğunu konu alsa da yolculuk boyunca karşılaştığımız diğer karakterler de hikayeyi oldukça sağlam bir zemine oturtuyor.

Oyunun hikayesi yaklaşık 12-15 saat arası bir süreye sahip ve hikaye o kadar güzel, o kadar sürükleyici bir şekilde ilerliyor ki kendinizi kaptıracaksınız. Oyunun hikayesinde beni en çok etkileyen ise ana karakterlerimizin hikaye boyunca kişiliklerinde yaşadıkları değişimler oldu. Karakterlerin zamanla kişiliklerinde yaşadıkları değişimler oyunda çok başarılı bir şekilde işlenmiş. The Last of Us, hikaye sunumu bakımından son yılların en başarılı oyunlarından biri ve Naughty Dog’u bu konuda ne kadar tebrik etsek az kalır.

Oyunun hikayesiyle ilgili spoiler vermeden anlatacaklarım bu kadardı. Belki bazılarınıza bu hikaye biraz klasik gelecektir fakat hikayenin sunumu ve karakterlerin birbirleri arasında oluşan bağ bu hikayeyi farklı kılıyor.

Grafik


PlayStation 3’ün son zamanlarında çıkışını gerçekleştiren The Last of Us, grafik olarak oldukça başarılı bir yapım. Naughty Dog hiçbir ayrıntıdan kaçınmamış ve oyunun dünyasını yansıtan çevre detayları gayet başarılı bir şekilde aktarılmış. Kendine özgü bir oyun motoru kullanan The Last of Us, PlayStation 3’ün gücünü sonuna kadar kullanıyor ve oyunculara adeta görsel şölen yaşatıyor.

Atmosfer


Naughty Dog, The Last of Us’ın gerilim dolu atmosferini oyunun dünyasına yansıtırken gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış. The Last of Us’ı oynarken salgın sonrası dünyanın geçirdiği değişim sizi etkileyecek ve asıl tehdidin insanlar mı yoksa salgından etkilenen yarattıklar mı olduğunu sorgulayacaksınız.

Ayrıca oyunun mekan ve çevre tasarımları da salgın sonrası oluşan yeni dünya düzenini başarılı bir şekilde yansıtıyor ve oyun deneyiminizi pozitif yönde etkilemeyi başarıyor.

Oynanabilirlik


The Last of Us, silah ve dövüş mekanikleri gibi gayet başarılı oyun içi mekanikler barındırıyor fakat bana göre oyunun oynanabilirlik açısından sahip olduğu en önemli özelliklerinden biri oynanış mekaniklerinin hayatta kalma temasına oldukça bağlı kalması. Mesela topladığınız kaynaklarla herhangi bir eşya üretirken veya silahınızı değiştirirken çantanızı kullanmanız gerekiyor fakat diğer oyunlardaki gibi çantanızı kullandığınızda oyun durmuyor. Kısaca oyunun dünyası her zaman tetikte olmanızı istiyor.

Craft Sistemi

Oyunda bulunan craft sistemi sayesinde çakı, molotof kokteyli, çivi bombası, sis bombası ve sağlık çantası gibi hayatta kalmanıza yardımcı olacak önemli eşyaları üretebiliyorsunuz fakat bunları üretmeniz için belirli kaynakları toplamanız gerekiyor. Bu kaynakların sayısı oyundaki zorluk seviyenize göre değişiyor.

Silah Geliştirmeleri

Oyunda zaman zaman silahlarınızı geliştirebileceğiniz bir tezgah karşınıza çıkıyor. Bu tezgahta silah kılıfı üreterek üzerinizde taşıyabileceğiniz silah sayısını arttırabilir, herhangi bir silahınızın atış hızı, şarjör kapasitesi ve şarjör değiştirme hızı gibi birçok özelliğini geliştirebilirsiniz fakat bu geliştirmeleri yapmanız için yeterli parça toplamış olmanız gerekiyor.

Karakter Geliştirmeleri

Oyunda ilerledikçe hayatta kalma şansınızı arttırmak için karakterinizi geliştirebiliyorsunuz. Can barı, iyileşme hızı, üretim hızı ve dinleyici modu mesafesi olmak üzere pek çok özelliğinizi geliştirebiliyorsunuz. Bu bahsettiğim karakter geliştirmelerinin daha fazlası oyunda sizleri bekliyor olacak.

Multiplayer


Oyunun hikaye modunu bitirdikten sonra vakit geçirmeniz için Multiplayer modu da bulunuyor. Oyunun multiplayer modunda Erzak Baskını ve Sağ Kalanlar olmak üzere iki farklı mod bulunuyor. Erzak Baskınında her takımın 20 defa canlanma hakkı var ve canlanma hakkı bittikten sonra tüm takım yok edilmesinin ardından karşı takım kazanıyor. Sağ Kalanlar modunda ise öldükten sonra el bitene kadar canlanma hakkınız olmuyor ve karşı takımın hepsinin öldürülmesiyle birlikte eli kazanıyorsunuz. Ayrıca multiplayer modunda ne kadar çok düşman öldürürseniz o kadar fazla gelişirsiniz ve yavaş yavaş silahların kilidi açılır.

Naughty Dog, Multiplayer modunda bile oyunun hayatta kalma temasını başarılı bir şekilde işlemiş ve kaliteli bir deneyim sunmayı başarmış. Şahsen ben oynarken oldukça keyif aldım ve oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ses ve Müzik


The Last of Us’ın müzikleri usta sanatçı Gustavo Santaolalla tarafından bestelenmiş. Gustavo Santaolalla tarafından bestelenen müzikler, oyunun atmosferini başarılı bir şekilde yansıtıyor ve zaman zaman oyunculara değişik duygular hissettirmeyi başarıyor.

Oyunun müziklerinin yanı sıra nesnelerden gelen sesler de oyuna başarılı bir şekilde aktarılmış. Nesnelerden gelen takırdama-gıcırdama sesinden tutun çevredeki canlılardan gelen seslere kadar birçok detay üzerinde büyük bir emek harcanmış.

Ayrıca oyunda Türkçe altyazı seçeneği bulunuyor ve yerelleştirme çalışmalarından dolayı Playstation Türkiye’ye buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Genel


Naughty Dog, PlayStation 3’ün sınırlarını sonuna kadar zorlayarak başarılı bir yapım ortaya koymuş. The Last of Us, ufak tefek hatalar içerse de hikaye sunumu, grafikleri, atmosferi ve oynanış dinamikleriyle birlikte oyunculara kaliteli bir deneyim sunuyor. Eğer PlayStation 3 konsoluna sahipseniz The Last of Us’ı mutlaka oynamalısınız.

The Last of Us
ARTILAR
Kaliteli hikaye sunumu
Güzel grafikler
Motion Capture ile gerçekçi yüz ifadeleri
Başarılı Multiplayer modu
Gustavo Santaolalla tarafından bestelenmiş harika müzikler
Türkçe altyazı desteği
EKSİLER
Bazı yapay zeka hataları
10
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x