Star Wars Jedi: Fallen Order İnceleme

Titanfall ve Apex Legends yapımlarıyla adını duyurmuş Respawn Entertainment geliştirici firmasının yeni oyunu Star Wars Jedi: Fallen Order oyuncularla buluştu. Bize de Star Wars Jedi: Fallen Order inceleme yazısı yazmak düştü. Merakla beklenen Star Wars Jedi: Fallen Order bekleneni verebildi mi? Sizler için hikaye, oynanabilirlik, grafikler, ses ve genel başlıkları altında Star Wars Jedi: Fallen Order inceleme yazımızı hazırladık.

Hikaye

star wars jedi fallen order hikaye
Oyunun hikayesinden spoiler vermeden kısaca bahsetmem gerekirse Star Wars Jedi: Fallen Order, Order 66’nın(Büyük Jedi Katli) sonrasında kaçmayı başarmış Youngling(güce duyarlı çocuk) Cal Kestis’in macerasını konu alıyor. Uzun yıllar boyunca gücünü saklı tutmayı başarmış Cal, mecbur kaldığı bir anda Force kullandığından dolayı bir anda İmparatorluk güçlerinin hedefi haline dönüşür.

Hayatta kalmayı başaran Jedi’ları tek tek avlayan İmparatorluğun peşine taktığı Second Sister ve Ninth Sister tarafından öldürülmek istenen Cal, Jedi konseyini toplamak üzere uzun bir yolculuğa atılır. Bu yolculukta yeni arkadaşlar edinirken aynı zamanda Force ile olan bağını geliştirecek ve bir takım yetenekler kazanacaktır.

Oynanabilirlik

star wars jedi fallen order dövüş mekaniği
Bence oyunun en çok konuşulması gereken kısımlarından birisi oynanış kısmı çünkü Respawn Entertainment gerçekten oynaması zevkli ve çeşitli oynanış mekaniklerine sahip bir Star Wars oyunu yapmayı başarmış. Star Wars Jedi: Fallen Order’da yeri geliyor dar aralıklardan sıkışa sıkışa geçiyor, yeri geliyor düz duvardan koşarak karşı tarafa ulaşıyor, yeri geliyor yüzüyor veya su altına dalıyor, yeri geliyor halat kullanıyor, yeri geliyor kaygan zeminlerden kayarak ilerliyorsunuz. Birde tüm bu oynanış mekaniklerinin birleştirilerek hazırlanan bir parkur hayal edin. İşte oyun tamda bu anda sunduğu çeşitlilikle birlikte oyuncuları cezbediyor. Tabi Force’un da bu mekaniklere bir takım yardımları bulunuyor.

star wars jedi fallen order kaygan zemin
Oyun tabii ki sadece bu hoplama zıplama mekanikleriyle sınırlı değil. Oyunda bir dövüş mekaniği de bulunuyor. Dövüş mekaniği ilk başlarda sadece ışın kılıcınızla saldırdığınız, savunduğunuz veya yana kaçtığınız(Dodge) bir basit dövüş sistemi gibi gözükse de işin rengi oyunda bulunan yetenek ağacı ile birlikte değişiyor. Bu yetenek ağacında kazandığımız yetenek puanları ile birlikte yeni dövüş hareketleri öğrenebildiğimiz gibi Force ve sağlık kısımlarında da geliştirmeler yapabiliyoruz.

star wars jedi fallen order yetenek ağacı
Star Wars Jedi: Fallen Order şuana kadarki en iyi ışın kılıcı deneyimini sunsa da canavarları ortadan ikiye ayırabilirken Stormtrooper gibi insancıl düşmanlarımızı ortadan ikiye ayıramıyoruz. Yaş sınırı konusunda sıkıntı yaşamamak adına geliştirici firmanın böyle bir karar aldığını tahmin ediyorum.

Gezegenler arası seyahat ettiğimiz oyunda her gezegen birbirinden oldukça farklı ve güzel tasarlanmış. Jedi’lardan izler bulunan gezegenlerde karakterimizin “echo sense(yankı hissi)” özelliği ile birlikte geçmişten yansımalara şahit olabiliyoruz. Buna ek olarak oyunu bitirseniz dahi istediğiniz gezegene geri dönerek keşfetmediğiniz nesneleri veya mekanları keşfetmenize izin veriliyor.

Oynanış ile ilgili son değinmek istediğim konu ise geliştirici firma Respawn Entertainment tarafından PC platformu için oyunun bir kontrolcü ile oynanmasının tavsiye ediliyor oluşu. Ben şahsen oyunu Playstation 4 kontrolcüsü ile deneyimledim. Dualshock 4 ile birlikte gayet güzel ve rahat bir kullanım sunuyordu. Büyük ihtimalle oyunun nişan alma gibi bir kabiliyet istememesinden dolayı rahat bir kullanım için kontrolcü ile oynanması isteniyor.

Işın Kılıcı Kişiselleştirme

star wars jedi fallen order ışın kılıcı kişiselleştirme
Oyunda bulunan kişiselleştirme noktalarında ışın kılıcınızın rengi, materyali gibi birçok noktasını zevkinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz. Buna ek olarak bu noktalarda BD-1 isimli droidimiz de bazı yeni özellikler kazanıyor. BD-1 neyin nesi diyorsanız telaşlanmayın biraz aşağıda bu konuya değineceğim.

Bulmacalar

Star Wars Jedi: Fallen Order bir takım bulmacalara da ev sahipliği yapıyor. Bu bulmacalar çok zor olmamakla birlikte eğer zorlanırsanız bir süre sonra ipucu isteyebiliyorsunuz. Bu bulmaların çözümünde Force önemli bir rol üstleniyor.

BD-1

star wars jedi fallen order bd-1
Oyunda ana karakterimiz Cal Kestis’e eşlik eden BD-1 isminde bir droid de bulunuyor. BD-1, uzun ve aksiyon dolu maceramızda bize eşlik eden bir dost görevi görürken aynı zamanda da elektronik devrelerle iletişime geçerek ilerleyişimize katkıda bulunuyor.

Grafikler

star wars jedi fallen order ışın kılıcı ortam aydınlatma
Star Wars Jedi: Fallen Order, gerek sinematik sahnelerde gerek oynanış kısımlarında oldukça iyi grafiklere sahip. AAA kalitesinde grafiklere sahip oyun, ışıklandırma konusunda da oldukça iyi bir iş çıkarmış. Gerek yansımalar olsun, gerek karanlık ortamları ışın kılıcınızı yakarak aydınlatmak olsun, üzerinde büyük bir emek harcandığını belli ediyor. Oyun oldukça iyi optimize edilmesine karşın ufak tefek performans sorunları boy göstermekte.

Ses

star wars jedi: fallen order inceleme
Oyun ses anlamında Star Wars filmlerinden aşina olduğumuz bazı ünlü müzikleri barındırmakta. Ayrıca arenada çalan Black Thunder by The Hu parçası da oldukça iyi seçilmiş. Anlayacağınız oyun sizleri Star Wars havasına sokmayı oldukça iyi başarmakta.

Ek olarak oyunda Gotham ve Shameless dizilerinden tanıdığımız ünlü aktör Cameron Monaghan, Cal Kestis karakterini canlandırmakta. Ünlü aktör gayet iyi bir iş çıkarmış. Ayrıca oyunda Türkçe dil desteği bulunmadığını da belirtelim.

Genel

star wars jedi: fallen order inceleme
Özetle Star Wars Jedi: Fallen Order oynaması zevkli ve ortalama hikayeye sahip bir oyun olmuş. Ben oyunu benzerliği sebebiyle Uncharted: The Star Wars Edition olarak tanımladım. Eğer Star Wars hayranı iseniz bu oyunu oynamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Star Wars Jedi: Fallen Order, benim için bu senenin sürpriz oyunlarından birisi oldu.

Star Wars Jedi: Fallen Order
ARTILAR
Dövüş mekanikleri
Mekan tasarımları
Işıklandırmalar
Çeşitli oynanış dinamikleri
Grafikler
EKSİLER
Performans sorunları
Düşmanların arka plan hikayeleri yetersiz
Keşfedilebilir nesneler pek ilgi çekici değil
Gemiye dönmek bazen zahmetli bir hal alıyor
8.2
EN İYİ STAR WARS DENEYİMİ
Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x