Ori and the Will of the Wisps İnceleme

ori and the will of the wisps inceleme

“Sanat ve Duygu Barındıran Muhteşem Bir Metroidvania Oyunu”

  • Oyun Adı: Ori and the Will of the Wisps
  • Oyun Türü: Metroidvania
  • Platform: PC ve Xbox One
  • Geliştirici: Moon Studios
  • Çıkış Tarihi: 11 Mart 2020(satışta)
  • Fiyat: 50 TL
  • Satın Alınabilecek Yerler: Steam, Microsoft Store

Ori and the Blind Forest oyunu ile birlikte dikkatleri üzerine çeken Moon Studios, metroidvania türünün önemli temsilcilerinden biri haline geldi. Serinin ikinci oyunu Ori and the Will of the Wisps ile birlikte bu başarısını devam ettirebilecek mi? Ori and the Will of the Wisps inceleme yazımızda hikaye, oynanış, grafik, ses ve atmosfer başlıkları altında oyunu değerlendirdik.

Hikaye

ori and the will of the wisps inceleme
Gumo, Naru ve Ori’den oluşan ailemize Ku isminde tatlı küçük bir baykuş dostumuz katılıyor. Birlikte oldukça güzel günler geçiren bu ailemizde küçük baykuş dostumuzun büyümesi ve dışarıda uçan kuşları görmesiyle birlikte artık kendisi de uçmak ister fakat Ku’nun sağ kanadında bulunan sıkıntıdan dolayı yaptığı uçuş denemesi başarısız olur. Başarısız uçuş denemesi sonrası üzüntüye kapılan Ku’yu gören Ori, bu duruma çözüm getirir ve birlikte uçuş denemesi yaparlar. Ori ve Ku’nun gerçekleştirdiği ilk deneme uçuşu başarılı olsa da uçuş sırasında fırtınaya kapılıp kaybolmaları sonucu birbirlerini bulmak için çıktıkları yolda kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın içinde bulurlar.

Oyunun hikayesinden spoiler vermeden kısaca bahsettim. Oyunun hikayesi oldukça basit gözüküyor olabilir fakat oyunun hikayesi anlattığından çok hissettirdiği duygularla oyuncuları etkilemeyi başarıyor.

Oynanış

ori and the will of the wisps oynanış
Ori and the Will of the Wisps, özellikle sunduğu oynanış mekanikleri ile ön plana çıkan bir yapım. Oyunda mızrak atmak, ok atmak, balyoz ile vurmaktan tutun can yenilemeye kadar birçok yetenek oynanışa katkıda bulunuyor. Bu yeteneklerden hangisine kullanacağınızı “Q” tuşuna basarak hızlıca ayarlayabiliyorsunuz. Böylece ihtiyacınız olan yeteneğe hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Bu bahsettiğim yetenekler aslında oyunda topladığınız ruh ışığı ile birlikte açabildiğiniz yeteneklerden ibaret. Bunun dışında çift zıplama, havada süzülme, kanca atarak tutunma, tünelleme yeteneği ile kumların içinden gitme gibi birçok özelliği oyunda ilerledikçe etkileşime girdiğimiz ağaçlardan ediniyoruz.

Boss Savaşları

ori and the will of the wisps boss savaşları
Ori and the Will of the Wisps, sunduğu birçok boss savaşı ile birlikte serinin ilk oyununda bulunan boss savaşı eksikliğini gideriyor. Oyunda karşılaştığımız bu bosslar bazen oldukça zorlasa, defalarca ölmemize sebep olsa da size karşı verdiği tepkilere nasıl karşılık vereceğinizi çözdükten sonra rahat bir şekilde bossu alt edebiliyorsunuz.

Savaş Mabedi

ori and the will of the wisps savaş mabedi
Savaş mabetlerinde aşama aşama gelen düşmanları alt ederek parça yuvası yükseltmesi elde ediyorsunuz. Bu sayede üzerinizde daha fazla ruh parçacığı taşıyabiliyorsunuz.

Ruh Yarışları

Ruh yarışlarında belirli bir güzergahta bir ruh ile birlikte yarışıyoruz. Yarışta galip gelmemiz durumunda ruh ışığı ile ödüllendiriliyoruz.

Yardımcı Karakterler

Lupo

Oyunun çeşitli yerlerinde Lupo isminde bir kişi ile karşılaşıyoruz. Haritacı görevini üstlenen kişiden bu ruh ışığı karşılığında bulunduğumuz bölgenin haritasını edinebiliyoruz. Normalde keşfettikçe görebildiğimiz harita bölgelerini haritacı ile birlikte görebiliyoruz.

Grom

Madencilik ile ilgilenen bir türe sahip olan Grom, topladığınız Gorlek Cevherleri ile birlikte düzlükleri Mokiler için sığınak haline getirme, düzlüklerdeki dikenleri temizleme gibi yapı-inşaat işlerinizi yapıyor.

Opher

Oyunda bulunan Opher karakteri ile birlikte ruh ışığı karşılığında yeni yetenekler açabiliyorsunuz.

Twillen

Edindiğiniz ruh parçaları ile birlikte duvara yapışma, daha fazla hasar verme gibi yetenekler kazanıyorsunuz. Oyunda bulunan Twillen karakteri üzerinden bu ruh parçalarını yükseltebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Fast Travel(Hızlı Seyehat)

Can ve enerji yenileyebildiğiniz Ruh pınarlarına ışınlanabiliyorsunuz. Böylece gideceğiniz yere daha hızlı varabiliyorsunuz. Bu ruh pınarları üzerinden oyunu kayıt da edebiliyorsunuz. Ayrıca otomatik kayıt sisteminin de bulunduğunu belirteyim. Böylelikle serinin ilk oyunu Ori and the Blind Forest’ta oyuncuları kanser eden kayıt sistemini bu oyunda çok şükür çözmüşler.

Yan Görevler

Oyunda bulunan bazı karakterler haritanın belli başlı yerlerinde karşımıza çıkarak bize görevler veriyorlar. Bu görevlerin çok zevkli olduğunu söyleyemesem de ana hikaye bittikten sonra vakit geçirmek için idealler.

Grafik ve Atmosfer

ori and the will of the wisps inceleme
Yaptığım oyun incelemelerinde genelde oyunu grafik ve atmosfer olarak 2 farklı kategoride değerlendiririm fakat Ori and the Will of the Wisps, sunduğu sanatsal detaylarla grafik ve atmosferi tek bir kategori haline getiriyor. Oyundaki bölüm tasarımları ve yer yer karşılaşacağınız hoş detaylar adeta sizi büyülüyor.

Ses

ori and the will of the wisps inceleme
Serinin ilk oyunundan beri en ilgincime giden özelliklerinden birisi oyunda kullanılan dil oluyor. Oyundaki karakterler oldukça ilginç bir dil konuşuyorlar. Her ne kadar size metin halinde ne söylemek istedikleri aktarılsa da bu konuşma metinlerinin neye göre hazırlandığı, bir sallamadan mı ibaret olduğu benim için bir merak konusu olmuştur.

Ori and the Will of the Wisps müzikleriyle de dikkat çeken bir yapım. Az önce bahsettiğim oyunda kullanılan dil ne kadar garipse oyunda kullanılan müzikler de bir o kadar garip fakat bu kötü bir şey değil. Oyunun müzikleri zaman zaman öyle yerlerde çalıyor ki size değişik hisler ve duygular hissettiriyor. Oyunda hoşuma giden bir müziği hemen aşağıya bırakıyorum.

Genel

ori and the will of the wisps inceleme
Ori and the Will of the Wisps inceleme
yazımızın sonuna gelmeden önce bazı genel değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Metroidvania türünün önemli temsilcilerinden biri haline gelen Ori and the Will of the Wisps, oldukça iyi bir yapım olsa da herkese hitap etmeyebilir çünkü bazı durumlarda oyunda vereceğiniz tepkilerin zamanlaması büyük bir önem taşıyor. Doğru zamanda doğru tepki verememeniz veya düşmanın yaptığı saldırıya nasıl karşılık vereceğinizi bilememeniz gibi durumlar defalarca ölmenize sebebiyet veriyor. Bu gibi durumlar sabırsız oyuncular için oldukça sinir bozucu olabilir.

Her ne kadar oyunun bazı oyuncu tiplerine hitap etmediğini söylemiş olsam da oyunu oynamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ori and the Will of the Wisps, hem sabrınızı hem de zihninizi geliştirecektir. Ayrıca oyunu oynama niyetli iseniz her ne kadar kanser eden bir kayıt sistemi olsa da serinin ilk oyunu olan Ori and the Blind Forest’tan oynamaya başlamanızı öneririm.

Ek olarak oyunu ben 12 saatte bitirdim. Bazı toplanabilir nesneleri toplamakla uğraştığım ve bazı yerlerde defalarca öldüğüm için oyunun normal oynanış süresinin üstünde bitirdiğimi tahmin ediyorum. Bundan dolayı oyunun en az 10-11 saatlik bir oynanış sunduğunu söyleyebilirim. Yan görevler ile birlikte bu süre dahada uzayacaktır.

Ori and the Will of the Wisps
ARTILAR
Duygusal ve dokunaklı hikayesi
Çeşitli oynanış mekanikleri
Boss savaşları zorlamalarına rağmen oldukça iyiler
Türkçe dil desteği
Etkileyen müzikler
EKSİLER
Ufak çaplı performans sorunları
Karakterimiz oldukça parlak olmasına rağmen bazen kargaşada kaybolabiliyor
İlk oyunda kazandığımız bazı basit yetenekler oyunun başında verilebilirdi
9
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x