DriveClub İnceleme

DriveClub-cover

“Sosyal Deneyim”

Oyun Adı: DriveClub
Oyun Türü: Yarış
Platform: PS4
Dil: Türkçe
Oyuncular: 1-12
Dağıtıcı: Sony
Geliştirici: Evolution Studios
Çıkış Tarihi: 8 Ekim 2014(satışta)
Oyun boyutu: 14.7 GB
Fiyat: 189 TL

Bu yazımda yeniden bir oyun incelemesi ile birlikteyiz. Bu seferki konuğumuz DriveClub oluyor. Normalde DriveClub oyununu PS4’ün çıkışıyla birlikte evimizde ağırlamayı bekliyorduk fakat oyun 2 kez erteleme yaşadı. İlk ertelemede Şubat ayına ertelenen oyunun ertelenmesini normal karşıladık fakat 2. erteleme ile oyunun Ekim ayına ertelendiği belirtilmişti ve bu erteleme gerçekten hoş karşılanmamıştı. Ekim ayını bekledik ve oyun nihayetinde çıkışını gerçekleştirdi fakat oyun bu kadar fazla ertelenme süresine rağmen hatalarla dolu bir çıkış gerçekleştirdi.
Bu kadar oyunun kötü özelliklerini belirttik birazda iyi olanlardan bahsedelim. Oyun Türkçe dil desteğiyle bizlerle buluştu. Yarış oyununda Türkçe dil olmasa da olurdu demeyin Çünkü böyle bir ilgiyi çoğu firmadan bulamayız. Hemen oyunu genel anlamda değerlendirmeye başlayalım.

DriveClub-10

Grafikler

Oyunda ilk gözümüze çarpan detay grafikler oluyor. Oyundaki kaplamalar, detaylar, ışıklandırma, gölgelendirme yeni neslin nimetlerinden faydalandığımızı belli ediyor. Oyundaki ışıklandırmalar ve gölgeler de gözümüze çarpan diğer bir unsur oluyor. Gece yarışlarında bulunan ışıklandırmalar ve detaylar sizi atmosferin içine alıyor ve size güzel bir deneyim sunuyor. Bunun yanında oyunun hasar dinamiklerine bakacak olursak oyunun hasar dinamikleri sadece yüzeysel olarak kalıyor. Kaza yaptığınızda çizilmeler, göçükler, camlarda ve farlarda buzlanma olmasına rağmen hasar dinamiklerinde rüzgarlığın kırılması, tamponun çıkması, tekerleğin hasar alması gibi detaylar bulunmadığından motor ve diğer kısımlarda arızalanma olmadığından arabanın hasarı sizin sürüşünüzü etkilemiyor. Genel olarak DriveClub grafikleri ile gözlere şenlik veriyor.

DriveClub-5

Oynanabilirlik

Oyunda oynanabilirlik diğer yarış oyunlarına nazaran daha basite indirgenmiş durumda. Arabanızı seçtikten sonra size tek kalan şey arabanızın stilini belirlemek ve vites türünü seçmek oluyor. Bununla birlikte oyunda otomatik vitesi seçtiğimizde dahi vitesi arttırabiliyoruz veya düşürebiliyoruz. Oyunda oynanabilirlik açısından değineceğimiz şey ise oyunda bulunan gizli duvarlar oluyor. Yarışırken yoldan çıktığınızda gizli duvarların bulunduğu bölgelerde hemen 3’ten geriye saymaya başlıyor ve sizi sayım bittiğinde yeniden pistten başlatıyor. Bu özellik bazı zamanlarda bizi avantajlı yapsa da çoğu zaman dezavantajlı duruma düşürüyor. Tam yola tekrar gireceğiniz zaman geri sayma bitiyor ve tekrar sizi daha yavaşlamış şekilde piste sokmuş oluyor ve dolayısıyla sizi dezavantajlı duruma sokuyor. Bunun yanında yarışta yaptığımız hatalara göre ceza puanı alıyoruz. Ceza puanı yeri geldiğinde sadece puan olarak kalırken yeri geldiğinde sizin belli bir süre hızlanmanıza engelde olabiliyor. Ceza puanı oyunda yaptığınız araca çarpma, yoldan çıkma, pist kenarına çarpma gibi yapılan hatalara ceza puanı veriliyor. Bu konuda oyuncuları sıkıntıya sokan şey ise yapay zeka oluyor. Siz normal bir şekilde giderken yapay zekanın kullandığı araç gelip size çarpıyor ve dolayısıyla ceza puanı da bize yazılıyor. Yapımcı firma umarım bu sorunu çözüme kavuşturur.

DriveClub-4

Ses

Oyunun ses konusunda bir sıkıntısı bulunmuyor. Oyunu ses ile değerlendirecek olursak tatmin edici düzeyde olacaktır.

DriveClub-8

Sosyal

Şimdi geldik oyunun en çok vurgu yapılan yönüne yani sosyal kısmına. Oyun neredeyse tamamen diğer oyuncularla kapışma halinde olmanızı sağlıyor. Bu sayede sürükleyici bir yapı oluşturmuş oluyor. Kurulan yarış kulüpleri sayesinde ise diğer kulüplerle yarışlar yaparak oyun bizi sosyal yönüne daha da çok çekiyor. 12 kişiye kadar bu yarışların desteklendiğini de belirtelim.

DriveClub-11

Genel

Oyun çok uzun bir ertelemeye rağmen dinamik hava koşulları oyuna daha sonradan ekleneceği bilgisi verildi. Bunun yanında oyunda bulunan sunucu problemleri ise çözülebilmiş değil. Oyunun grafikleri ve sosyal yönü ise oyunun sizi kendine çeken detayları oluyor. TeknoKonsol isimli yarış kulübümüze bekleriz.

Oyunun Artıları:
[checklist]

  • Grafikler
  • Sosyal içerikleri

[/checklist]

 

Oyunun Eksileri:
[badlist]

  • Araba sayısının az olması
  • Kişileştirmenin az olması
  • Çeşitli hatalar

[/badlist]

 

Oyundan Kareler:

Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
En Eski
En Yeni En Fazla Oy Alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
Chrome Deagle
Chrome Deagle
6 yıl önce

kesin kasar bu oyun

1
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x