Doğru Şifre Oluşturma Rehberi

Doğru Şifre Oluşturma Rehberi

Günümüz  teknolojisinde ve internet kullanımının bu denli arttığı bu zamanlarda şifrelerimizin güvenliğinden emin olmak kadar doğru şifre oluşturma önemlidir.

Sanal ortamda şifre kullanımı son yıllarda insanlar internet ile tanıştığından bu yana artmıştır. Şimdi sizlerle birlikte doğru şifre seçimini ve bu seçimlerin faydalarını inceleyeceğiz.

Adım Adım Doğru Şifre Oluşturma Rehberi

Doğru Şifre Oluşturma Rehberi

1) Şifrede kişisel bilgi kullanımı.

Ülkemizde çoğu 40 yaş üstü internet kullanıcısının yaptığı gibi şifre belirlerken sırf akılda kalıcı olsun diye kişisel özelliklerden yararlanmak yanlıştır. Örneğin ; utku1997 , utkugsgs gibi.

Şifrenizde asla ve asla doğum tarihi tuttuğunuz takım gibi sizi kolay açık edecek bilgileri kullanmamalısınız, bu bilgiler kolay tahmin edilebilir ve şifrenizi kolayca kırılabilir hale getirir.

2) Akılda kalması için her ortamda aynı şifreyi kullanma

Her ne kadar asla kırılmayacağına inandığınız bir şifreniz dahi olsa kesinlikle her ortamda aynı şifreyi kullanmayınız. Bunun en basit kurgusunu şöyle yapabiliriz aktif olarak g2pay , paypal,  cashu gibi sanal cüzdan uygulamalarını kullanıyorsunuz ve hepsinde şifreniz aynı bunun yanında sürekli vakit geçirdiğiniz bir forum sayfası var ve şifreniz aynı , herhangi platformdan birinin kötü amaçlı bir siber korsan tarafından hacklenmesi demek sizin tüm hesaplarınızın ele geçirilmesi demektir. Tabi günümüz teknolojisinde her ne kadar şifrelerimiz data baselerde md5 ile sha şifreleme sistemleri ile korunsada unutmayın ki kırılmayacak şifre yoktur.

3) Şifrelerinizi bilgisayarınıza kaydetmekten uzak durun

Eminim bir çoğunuz şifrelerinizi unutmamak için bilgisayarına kaydediyordur. Fakat bilmeniz gereken bir şey var bilgisayarınıza zararlı bir virüs girdiği anda tüm kayıtlı şifrelerinizi zahmetsiz bir şekilde kaydettiğiniz yerden sızdırabilecektir. Bu sebeple asla bilgisayarınıza herhangi bir txt yada word belgesi içine şifrelerinizi kaydetmeyiniz.

4) Ne kadar uzun o kadar güvenli şifre

Şifrenizi belirlerken kısa ve tahmin edilebilir şifre koymaktan olabildiğince uzak durun, hâl böyle olunca sakın ha gidipte mısır antik yazıtları gibi 30 haneli şifre koymayın zira unutmanız fazla zaman almayacaktır. Sizin için belirlediğimiz ideal şifre uzunluğu 8 ila 10 karakter aralığındadır ne tahmin edilebilecek kadar kısa nede akılda kalmayacak kadar uzundur.

5) Klavyenizin size verdiği tüm nimetlerden yararlanın

Şifrenizi belirlerken akılda kalıcı düzeyde büyük küçük harf , sayı , sembol kullanmanızda fayda var. En kötü force programı ile bile deneme yanılma yöntemi ile 2 dakikada kırılacak şifreye bir nokta ve bir büyük harf eklediğiniz takdirde şifrenizin kırılması aylar belkide yıllar alabilir. Unutmayın ki büyük harf sembol ve sayı kullanılmayan şifrelerde 29! olasılık vardır bu da demektir ki şifreniz büyük uğraşlar sonucunda kırılabilecek bir düzeyde fakat en az bir büyük harf ve sembol eklediğiniz takdirde şifrenizin kırılma olasılığı sıfıra iniyor.

 

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x