Until Dawn İnceleme

until-dawn-cover-ps4

“En ufak bir yaptığınız seçim bile ortalığı kaosa çevirebilir.”

 • Oyun Adı: Until Dawn
 • Oyun Türü: Korku
 • Platform: PS4
 • Dil: Türkçe Altyazı
 • Oyuncular: 1
 • Dağıtıcı: Sony
 • Geliştirici: Supermassive Games
 • Çıkış Tarihi: 26 Mart 2015(satışta)
 • Oyun boyutu: 35.4 GB
 • Fiyat: 189 TL
 • Satın Alınabilecek Yerler: Hepsisony , PSN Store

Until Dawn oyunu ilk olarak PS3 platformu için duyurulmuştu fakat uzun geliştirme sürecinin ardından PS3 platformu es geçilip PS4 platformu için çıkış yapacağı açıklandı. Bu durumu değerlendirecek olursak geliştirici firmanın aldığı kararın yerinde bir karar olduğunu söyleyebilirim çünkü oyundaki yüz animasyonları, grafikler, çevre detayları ve atmosfer PS3’ün harcı olmadığını belli ediyor. Bu arada Until Dawn’ın Türkçe Altyazılı bir biçimde Türk oyuncularla buluşturan Playstation Türkiye’ye buradan teşekkürlerimizi sunarız. Neyse artık biraz oyunun hikayesinden bahsedelim.

Hikaye

until_dawn_new_screen_6

Öncelikle hikayede spoiler vermemek amacı ile çok fazla detaya girmeden anlatacağım. Hikayeyi anlatmaya geçmeden oyunda sıklıkla gördüğümüz kelebek etkisinden bahsetmek istiyorum. Dünyanın bir ucundaki kelebeğin kanat çırpmasının dünyanın diğer ucunda fırtınaya yol açması şeklinde tasvir edilen, dünyadaki en ufak bir değişimin, zincirleme olaylar şeklinde tahmin edilemeyecek boyutlardaki değişimlere neden olabileceğini açıklayan etkiye kelebek etkisi denir. Evet artık hikayeyi anlatmaya başlayabiliriz. Hikayemiz 8 arkadaşın toplanıp Hannah ve Beth ismindeki ikiz kardeşlerin ölümünden 1 yıl geçtikten sonra tekrar bir araya gelmesiyle başlıyor. Bu 8 arkadaşın isimleri ve gerçek hayatta hangi oyuncular tarafından canlandırıldıklarını sırasıyla görebilirsiniz: Mike (Brett Dalton), Sam (Hayden Panettiere), Josh (Rami Malek), Ashley (Galadriel Stineman), Matt (Jordan Fisher), Emily (Nichole Bloom), Jessica (Meaghan Martin) ve Chris (Noah Fleiss). 8 arkadaşın bir araya gelmesinin ardından kimliği belirsiz bir psikopat katil tarafından kaçmaya çalışmaları aslında hikayemizin ana konusunu temsil ediyor fakat hikaye boyunca karakterlerin birbirleri ile ilişkilerine göre hikayemiz daha farklı bir hale alabiliyor. Bunun yanı sıra Psikiyatri doktoru olan Dr. Hill ile görüşen kimliği belirsiz biri oyunu daha da ilginç hale getiriyor.
Until Dawn’da oyun bizlere seçim yapma hakkı sunuyor fakat bu seçimler The Witcher 3’ten bildiğiniz gibi farklı diyalog seçimleri değil. Until Dawn’da yaptığımız seçimler karakterlerin ilişkilerini, hikayenin ilerleyişini ve karakterin seçim yapıldıktan sonra yapacağı hareketleri değiştiriyor. Sadece bununla da kalmayıp Psikiyatri doktoru Dr.Hill’in bize yönelttiği sorular ile psikopatımızın taktığı maske ve etraftaki nesneler bizim bu sorulara verdiğimiz yanıtlara göre şekilleniyor. Anlayacağınız oyun bizi korkutmak ve korku ortamı yaratmak için her türlü yola başvuruyor.

Grafik

until_dawn_new_screen_8

Until Dawn’ın yayınlanan ekran görüntüleri ve videolarında grafikler gerçekten mükemmel gözüküyordu. Until Dawn’ı ilk oynamaya başladığımda gerçekten de adamlar bu işi başarmış demekten kendimi alamadım. Until Dawn’da özellikle yüz modellemeleri ve karakter hareketleri çok canlı ve gerçekçi gözüküyor. Killzone Shadow Fall’da kullanılan Umbra 3 grafik motorunu kullanan Until Dawn gerek karakter detayları, karakterlerin yürüyüşleri, ayak izleri, çevre detayları gibi detaylarla grafik motorunun gücünü ortaya koyuyor. Oyuncularında yeni nesil konsollardan beklentisi etkileyici bir deneyim ve güzel bir görsel şölen olduğunu düşünürsek Until Dawn’ın grafikleri PS4’ün gücünü gösteriyor.

Atmosfer

until-dawn-1

Bir korku oyununda oyuncuya gerginlik yaratmak için karanlık, az aydınlatışmış veya basık bir ortam kullanılır. Until Dawn’da da aynı durum geçerli. Zaten korku oyunu deyince karanlık, az aydınlatışmış veya basık bir ortam kullanılması kaçınılmaz bir gerçektir. Until Dawn’da bulunan totem dediğimiz şey bize gelecekte olabilecek bir olayla ilgili ipucu veriyor ve oyunda bize yol gösteriyor diyebiliriz. Siyah totemler ölüm, sarı totemler kılavuzluk, kahverengi totemler kayıp, kırmızı totemler tehlike, beyaz totemler ise kısmet anlamına geliyor. Aynı zamanda bütün totemleri topladığımız takdirde geçmişte yaşanan olaylar ortaya çıkıyor. Herhangi bir zamanda ansızın gelen çığlık, bağırma ve hayvanların inleme sesleri oyunculara ani bir korku ve gerginlik yaşatabiliyor. Until Dawn’da korku atmosferi tam olarak yansıtılabilmiş.

Oynanabilirlik

until_dawn_new_screen_7

Until Dawn’da oynanabilirlik yönünden oyuncuları çok fazla bir tuş karmaşası beklemiyor. Oyunun tuş kombinasyonlarının basit ve az ama öz kullanılmış olması oyunculara fayda sağlıyor. Bunun yanı sıra oyunda karakterimizin telefonunun ekran kilidini açarken PS4 kontrolcümüzün dokunmatik panelini kullanabiliyor olmamız oynanabilirlik açısından güzel düşünülmüş artılar.

Ses

until_dawn_new_screen_4

Until Dawn’da gerçekten başarılı bir ses çalışması gerçekleştirilmiş. Tahta zemin üzerinde yürürken çıkan takırtı sesi, karın hışırtısı, gıcırdama sesi ve birçok ses detayları bir korku oyununa yakışır derecede başarılı olmuş. Until Dawn’ın ses kayıtları Ocean Way Nashville kayıt stüdyosunda gerçekleştirilmiş. Until Dawn ses bakımından gayet başarılı bir iş çıkartıyor.

Genel

until_dawn_new_screen_9

Oyunda en fazla sinir olacağınız ve korkacağınız şey ise oyunda sıklıkla karşılaşacağınız jumpscare’ler(korku zıplaması) olacaktır. Oyunda çok basit bir şey yaparken bile arkadaşınız sizi gafil avlayıp bir anda karşınıza çıkabiliyor. Until Dawn’da jumpscare’ların çok fazla bulunması oyunun eksilerinden birisi oluyor. Genel olarak Until Dawn Türkçe Altyazı seçeneği ile birlikte oyunculara yaşatacağı korku deneyimini bir üst seviyeye daha taşıyor. Eğer PS4’ünüz varsa ve yeni nesil grafikli bir korku oyunu arıyorsanız Until Dawn tam size göre bir oyun. Bol ve keyifli korku dolu anlar dilerim 😀

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x