inFamous: Second Son İnceleme

infamous second son cover

“İşte Yeni Nesil”

 • Oyun Adı: inFamous: Second Son
 • Oyun Türü: Macera,Aksiyon
 • Platform: PS4
 • Dil: Türkçe Dublaj ve altyazı
 • Oyuncular: 1
 • Dağıtıcı: Sony
 • Geliştirici: Sucker Punch
 • Çıkış Tarihi: 21 Mart 2014(satışta)
 • Oyun boyutu: 22.2 GB
 • Fiyat: 159 TL
 • Satın Alınabilecek Yerler: Hepsisony , PSN Store

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle yine bir inceleme ile birlikteyiz fakat bu sefer ki incelemenin farkı sitemiz de ilk PS4 oyunu incelemesidir. Bugün sizlere PS4’ün en çok beklenen ve yeni neslin gücünü en iyi kanıtlayan oyun olarak adlandırılan inFamous: Second Son oyununu inceleyeceğim. Öncelikle incelememe karakterleri tanıtmak ile başlayacağım Çünkü incelememi anlatırken karakterden bahsedeceğim.

Karakterler

infamous-second-son-Abigail-Walker
Abigail Walker
infamous-second-son-Betty
Betty
infamous-second-son-Brooke-Augustine
Brooke Augustine
infamous-second-son-Celia-Penderghast
Celia Penderghast
infamous-second-son-delsin-rowe
Delsin Rowe
infamous-second-son-Eugene-Sims
Eugene Sims
infamous-second-son-Henry-Daughtry
Henry Daughtry
infamous-second-son-Reggie-Rowe
Reggie Rowe

Hikaye

Oyun Seattle şehrinde geçiyor ve inFamous 2 oyunundan 7 yıl sonrasını konu alıyor. Hikaye de oyunun bir önceki serisi olan inFamous 2’de yönettiğimiz karakterimiz Cole’a çok fazla değinmese de biraz bahsediyor. Cole, tamamen bağımsız olarak Department of Unified Protection (D.U.P) adlı devlet organizasyonu tarafından ülkede ki bütün konduitler veya biyo-terrörist olarak adlandıracağımız Cole karakteri gibi özel güçleri olan bütün insanlar tutuklanmış ve mahkum edilmiştir fakat bu işin içinde garip olan şey ise D.U.P’nin kurucusu da bir biyo-terrörist’tir. Gelelim şimdi bizim kontrol edeceğimiz karakter Delsin Rowe’e. Delsin Rowe, 24 yaşında normal bir insan fakat normal demişken çok saygılı efendi olan bir karakter olduğunu söylemeyiz Çünkü Delsin ülke içi durumlarına göre afişlerde grafiti yapan ve zevk arayan , aldırmaz hareketleriyle oyuncuya zevk veren ve hikayeye bağlayan bir karakter. Gün geliyor D.U.P aracının içinde taşınan 3 mahkum Delsin’in ve abisinin(Reggie Rowe) gözleri önünde kaza yapıyor. Delsin’in süper güçleri ve kendini bulduğu durum aslında enkazda yardıma ihtiyacı olan mahkum Hank’a yardım etmesiyle başladığını söyleyebiliriz. Spoiler vermeden size hikayeden anlatacaklarım bu kadar.

Grafikler

Grafiklere değinecek olursam oyunu açtığınız an sizi etkileyen şeylerden birisi grafik olacaktır. Sucker Punch firması inFamous: Second Son da PS4’ün nimetlerini sonuna kadar kullanmaya çalışmış ve başarılı bir sonuç ortaya çıkmış. Karakteriniz hareket ederken ceketinin hareketi, özel güçlerinin grafiksel olarak detayları, atmosfer, yüz detayları ve birçok şeyi firma grafiksel olarak en üst düzeyde tutmuş. Oyun yapımında kullanılan Motion Capture teknolojisi sayesinde oyundaki gerçekçi mimik hareketleri daha gerçekçi bir deneyim sunulmasını amaçlıyor. Oyundaki karakter , çevre, atmosfer detayları, ışıklandırma üzerinde uğraşan Sucker Punch firması gerçekten başarılı bir iş çıkarmayı ve yeni neslin hakkını göstermeyi başarmış. Grafikler konusunda aktaracaklarım bu kadar fakat hiçbir endişeniz olmasın grafikler gerçekten mükemmel olmuş.

Oynanabilirlik

Oyuna başlar başlamaz sizi bir grafiti sahnesi karşılıyor. Bu sahnede bulunan boyayı Dualshock 4 kontrolcümüzü sallayarak boyayı sallamamız bizi oyuna başlar başlamaz etkileyen sahnelerden birisi olmakta. Oyunda kapıları açarken, enerji istasyonunu yukarı kaldırırken ve daha birçok yerde dokunmatik ekranın nimetlerinden faydalanmamız bizi oyuna bağlayan ve zevk veren etkenlerden birisi olarak geliyor. Ayrıca birazda karmanın özel gücümüzle ilişkisinden bahsedelim. Oyunda kullandığınız özel gücümüzle (neon gücünde geçerli) düşmanınızı nereden vurduğunuza göre iyi veya kötü karma yeteneğiniz artıyor. Örnek verecek olursak düşmanın kafasından vurduğumuz zaman kötü karma yeteneğimiz artıyor. Bundan dolayı inFamous: Second Son’ın oynanabilirlik açısından eksikliği göze çarpmıyor.

Atmosfer

Atmosfer detayına gelirsek oyunda en sevdiğim detaylardan biri de buydu. Küçük bir su birikintisine düştüm ve karakter “Off, çok soğuk” gibi tepkiler vermesi ve ardından kuşların yanından geçerken “çekilin çekilin” diye bağırması beni atmosfere bağlayan en büyük etki oyunun başında geldi. Tabi ki atmosferin içerisinde yapay zekalı insanlarda bulunuyor. Bu insanlar da senin karma seçiminin iyi veya kötü olmasına göre ilgileri karşılıklı oluyor. Eh sonuçta atalarımız her şey karşılıklıdır dememiş mi?

Ses

Oyunun Türkçe Dublaj ve Altyazıyla birlikte gelmesi bizi sevindiren bir etken olarak geliyor. Türkçe Dublaj da yapılan karakter seçimleri ve sesler tam olarak karakterlere uymuş. Güç çekerken çıkan seslerin ve bazı seslerin Dualshock 4 kontrolcümüzden gelmesi bize değişik bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Sony Playstation Türkiye’yi Türkçe Dublaj ve Altyazı çalışmasından dolayı tebrik ederiz.

Genel

Oyunu genel olarak değerlendirdiğimizde oyun tam anlamıyla gücünü ortaya koyuyor ve resmen “işte yeni nesil” ben buradayım dedirtiyor. Eğer PS4’ünüz varsa ve yeni nesil grafikli bir oyun arıyorsanız inFamous: Second Son tam size göre bir oyun.

inFamous: Second Son Hakkında İlginizi Çekecek Bilgiler

Bu bilgileri her ne kadar inFamous Second Son’ı bitirenlere vermemiz gerektiği söylense de bu bilgilerin spoiler olduğunu düşünmüyoruz.

 • Delsin’in havadaki tek bir smoke dash sırasında ayrıldığı ‘ashbit’ parçacığı sayısı 11.000 . Her parçacık, yeniden oluşmadan önce tek tek dokulandırılmıştır.(özel ceket de dahil)
 • Performans yakalama sistemimizi Delsin’in yüz animasyonlarını üretmek üzere eğitmek için taramamız gereken yüksek çözünürlüklü Troy Baker yüz pozlarının sayısı 75 tanedir. Troy’un yüzüne ve başındaki ağa yerleştirilen 169 adet takip markörü ile 22.321 ayrı köşe noktası elde edilerek (gözleri,kirpikleri ve kasketini saymazsak) oyun içindeki çeşitli animasyonlarda kullanıldı.
 • Oyundaki tüm yansıyan/ortam ışıkları için gerekli hesaplamaları yapan işleme grubunda 32 makine kullanıldı.
 • Her yağmur damlası bir parçacık kabul edildi ve bunlardan tam 30.000 adet bulunuyor.
 • Smoke bolt’un 1.024 adet ses varvasyonu bulunuyor. Çok nadiren aynı sesi iki defa çalacaktır.
 • Adaptif ortam sistemimiz, her bölgenin gününün zamanı, hava durumu ve burasının D.U.P kontrolü altında mı olduğu yoksa Delsin tarafından kurtarıldığı bilgilerine uyum sağlayan kendi atmosferine sahip olmasını sağlıyor.
 • Smoke orbital’de 50’nin üzerinde farklı ses kullanıldı.
 • Delsin’in yüzü için 168 iskelet eklem yeri kullanıldı.
 • Bizim Seattle versiyonumuzdaki bloklar 100 metre kare büyüklüğünde. Bu, gerçek bir Seattle bloğu ile tamamen aynı büyüklükte.
 • Ara sahnelerimiz sırasında, Delsin’in yüzündeki 20.000 tepe noktasının her biri, saniyede otuz defa birbirinden bağımsız şekilde canlandırıldı.

Oyunun Artıları:

[checklist]

 • Grafiklerin üst düzey olması
 • Kontrollerin kolaylığı
 • Oyunda dualshock 4′ bütün nimetlerinden faydalanmamız. (dokunmatik alan, hoparlör)

[/checklist]

Oyunun Eksileri:

[badlist]

 • Yapay zekada yaşanan ara sıra aksaklıklar

[/badlist]

Oyundan Kareler:

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?x